Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Papağan Konuşursa Hindi de Düşünür Nasrettin Hoca

Papağan Konuşursa Hindi de Düşünür Nasrettin Hoca

0
1,306

Allah’ın Rahmetinden Kaçılır mı?… Nasrettin Hoca… Nasreddin Hoca fıkraları… En güzel fıkralar… En eğleceli ve komik fıkralar… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Papağan Konuşursa Hindi de Düşünür

Papağan Konuşursa Hindi de Düşünür Nasrettin Hoca

Allah’ın Rahmetinden Kaçılır mı, fıkrası için tıklayınız.

Nasreddin Hoca, bir gün pazarda dolaşmaya çıkar. Bir adamın kafeste bulunan bir papağanı on altına sattığını görür. Bu işe pek çok şaşırır. Hemen evine koşar. Bahçesinde beslediği hindiyi kaptığı gibi yeniden çarşıya gelir.

“Yirmi altına veriyorum!” diye hindisine müşteri beklemeye başlar.

Herkes Hoca’ya garip garip bakarlar. Kimisi de güler geçer. Nihayet bir tanıdığı yanına yaklaşır. “Sen aklını mı yitirdin Hoca?” diye sorar. “İki akçe etmez hindiyi yirmi altına kim alır?”

Nasreddin Hoca “Demin bu pazarda, yumruk kadar bir kuşu gözümün önünde on altına sattılar. Bu ise en azından onun on misli var,” der.

“İyi ama o on altına satılan kuş, papağandır. İyi bir papağana yirmi altın bile veren çıkabilir.”

Hoca “Şu papağan denilen kuşun özelliği ne imiş?” diye sorar.

Tanıdık adam “Papağan denilen kuşun bütün özelliği, insan gibi konuşmasıdır,” cevabını verir.

Hoca, meselenin püf noktasını anlar fakat işi pişkinliğe vurur. Elindeki hindiyi göstererek “Papağan insan gibi konuşursa hindi de insan gibi düşünür!” der

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir

Nasrettin Hoca fıkralarını satın al.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…