Çocuk Edebiyatı Genel Fikri Şehribanoğlu’ndan Yerel Tarih Çalışması: Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik

Fikri Şehribanoğlu’ndan Yerel Tarih Çalışması: Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik

0
21

Fikri Şehribanoğlu’ndan yerel tarih çalışması: Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik: Loti Kitap… Fikri Şehribanoğlu… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik

 

Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik: Bir Yerel Tarih Çalışması

Fikri Şehribanoğlu, babasının anılarından yola çıkarak, Osmanlının son dönemlerinde, Van’da yaşanan Ermeni olaylarını yerel düzeyde anlattığı kitabıyla dikkatleri üzerine topladı. Loti Kitap etiketiyle yayımlanan kitapta Fikri Şehribanoğlu, babasının yaşadığı olayları canlı ve birinci elden anlatıyor. Ermeni Tehciri’nden önce yaşanan olaylar, konuya farklı bir perspektiften bakılmasını sağlayacak.

Tanıtım bülteninden…

“Yatakları indirip sermeye başladığımızda, ev sahibi kadının tekrar içeri girerek, hızla gidip sandığın üzerine oturması dikkatimi çekti. Kadını sandığın üzerinden kaldırmaya çalıştım. Kadın feryat figan ediyor, içinde özel eşyalarım, ziynetim var diye ağlıyor. Kadın inatlaştıkça ben daha fazla şüphelendim ve sonunda kadını sandığın üzerinden çekip sandığı açtığımda içinde saklanmış bir Ermeni olduğunu gördük.

Kadının yüklükteki yatakları erken sermemesinin nedeni, gecenin geç saatinde yatakları serip bizler derin uykuya geçtikten sonra sandıktaki Ermeni erkeğin, karanlıkta sandıktan çıkıp bizleri boğazlamak istemesiydi. Hemen diğer evlerde kalan kafiledeki arkadaşlara durumu anlatıp, çok dikkatli olmalarını ve her evde birilerinin nöbet tutması gerektiğini söyledim.”

Fikri Şehribanoğlu’nun yazdığı ve bir dönemin belgesi niteliğindeki bu kitapta, 1915 yılında Rusların Van’ı işgalini, bir ailenin yaşadıkları bağlamında anlatılıyor. Kitap, gerçek bir öyküden yola çıkılarak, birinci elden hatıralarla yazıldığı için o dönemin olaylarına ışık tutacak bilgiler içeriyor.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Genel
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…