Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Hırsızın Hiç mi Suçu Yok? Nasrettin Hoca

Hırsızın Hiç mi Suçu Yok? Nasrettin Hoca

0
291

Hırsızın hiç mi suçu yok? Nasrettin Hoca…. Nasreddin Hoca… Fıkra… Nasrettin Hoca fıkraları… Komik fıkralar… Eğlendirici fıkralar. Çocuklar için fıkralar… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Hırsızın hiç mi suçu yok? Nasrettin Hoca

Tavşanın Suyunun Suyu fıkrası için tıklayınız.

Bir gün hırsızlar Nasreddin Hoca’nın eşeğini çalarlar. Hoca, farkına varır varmaz feryada başlar. Derken konu komşu Hoca’nın başına üşüşür, meseleyi öğrenirler. Her biri bir söz söylemeye başlar.

“Canım Hoca, böyle tedbirsizlik olur mu? Ahırın kapısına insan bir kilit takmaz mı?”

“Bahçenin duvarını ördürürken neden biraz daha yüksek ördürmedin?”

“İnsanın eşeği ahırda iken sık sık bakması gerekir.”

“Senin de uykun amma ağırmış be Hoca. Hırsızlar eşeğini çalarlarken yaptıkları gürültüyü hiç duymadın mı?”

“Suç sende Hoca. Ahırın kapısını mutlaka açık bırakmışsındır.”

Her kafadan bir ses çıkmaya, her konuşan kendisini suçlamaya başlayınca Hoca daha fazla dayanamaz. “İnsaf edin be komşular,” der. “Haydi benim hatalarım var diyelim. Kapıyı iyi kapamamış, kilit asmayı unutmuş, hırsızı duymamış olabilirim. Fakat şu koskoca eşeğimi çalıp giden hırsızın hiç mi suçu yok?”

Nasreddin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

Çeşitli fıkralarında Timurlenk ile aynı dönemde yaşamış gibi görünür ama bu mümkün değildir. Timurlenk ile çeşitli hikayeleri olan kişi aslında şair Ahmedi’dir. Hikayeler daha sonradan değiştirilmiştir

Nasrettin Hoca fıkralarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…