Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Azmin Gücü | Kafa Açan Öyküler

Azmin Gücü | Kafa Açan Öyküler

0
194

Azmin Gücü… Kafa Açan Öyküler…  Kısa öyküler… Çocuk edebiyatı… Yetişkinler için öyküler… En güzel öyküler… Hayata dair öyküler… Ders veren öyküler… Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Kafa Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Azmin Gücü hikayesini derledik.

Azmin Gücü

Azmin Gücü | Kafa Açan Öyküler

Hemen Karar Verme öyküsü için tıklayınız.

Gezginin biri yüksek dağları keşfetmeye çıkmış. Keşif sırasında çorak, geniş, bir o kadar da ürkütücü bir araziye rastlamış. Kimsecikler uğramazmış buraya. Bir an önce uzaklaşmak istemiş buradan.

Tam uzaklaşayım derken, gezgin birden kalakalmış. Arazinin orta yerinde, başını öne eğmiş yaşlı bir adam duruyormuş. Sırtında bir torba meşe tohumu, elinde de bir metre uzunluğunda demir bir çubuk varmış. Adam demir çubukla toprağın içinde bir delik açıyor, sonra da torbadan aldığı bir tohumu deliğe koyuyormuş.

Gezgin, meraklanıp yaşlı adamın yanına gitmiş ve onunla konuşmaya başlamış.

Yaşlı adam; “Şimdiye kadar 100 bin tohum ektim. Herhâlde onların sadece onda biri tutar.” demiş. Yaşlı adam karısı ve oğlu öldükten sonra, ömrünün geri kalan yıllarını faydalı bir şeyler yaparak geçirmek istediğinden çabalıyormuş, bu çorak arazide.

Yaşlı adamdan çok etkilenmiş gezgin. Tam yirmi beş yıl sonra gezgin, aynı araziye yeniden gelmiş ve gördüklerine inanamamış. Arazi iki mil genişliğinde, beş mil uzunluğunda bir ormanla kaplıymış. Kuşlar, hayvanlar neşe içindeymiş ve her yere yaban çiçeklerinin güzel kokuları yayılıyormuş.

Gezgin, yirmi beş yıl önce buranın çorak hâlini düşünmüş. Şimdi ise karşısındaki meşe ormanının ihtişamıyla büyülenmiş. Yaşlı adamın; yani tek bir kişinin gayretlerinin meyvesi karşısında duruyormuş.

Yaşlı adamın ömrü meşe ormanını görmeye yetmiş midir bilinmez; ama gösterdiği çabayı görenlerin etkilenmemesi imkânsız!

Kafa Açan Öyküler isimli kitabı satın almak için tıklayınız.

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…