Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Allah’ın Rahmetinden Kaçılır mı? Nasrettin Hoca

Allah’ın Rahmetinden Kaçılır mı? Nasrettin Hoca

0
363

Allah’ın Rahmetinden Kaçılır mı?… Nasrettin Hoca… Nasreddin Hoca fıkraları… En güzel fıkralar… En eğleceli ve komik fıkralar… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Allah'ın Rahmetinden Kaçılır mı?

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

Allah’ın Rahmetinden Kaçılır mı?

Temiz Çakşır fıkrası için tıklayınız.

Bir gün, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor, Nasreddin Hoca pencere önünde sokağı seyrediyormuş. Bir ara, dostlarından birinin ıslanmamak için koşa koşa gittiğini görmüş. Hemen pencereyi açarak seslenmiş.

“Ne kadar ayıp! Senin gibi akıllı ve olgun bir adam, hiç Allah’ın rahmetinden kaçar mı?”

Adam Nasreddin Hoca’nın bu sözlerine hak vermiş. Koşmayı bırakıp ağır ağır yürümeye başlamış ama daha gideceği yere varana kadar da sırılsıklam olmuş. Nasreddin Hoca’nın kendisine oyun ettiğini anlamış.

Bir başka gün de Nasreddin Hoca, yağmura tutulmuş. Koşar adım evine gidiyormuş. Tam birkaç gün önce oyun ettiği komşusunun evinin önünden geçerken ona yakalanmış. Adam, hemen pencereyi açıp Nasreddin Hoca’ya seslenmiş.

“Hoca Hoca, Allah’ın rahmetinden neden kaçıyorsun? Utanmıyor musun bu yaptığından?”

Nasreddin Hoca, hiç istifini bozmadan koşmasını sürdürmüş. Kendisine sitem eden komşusuna da “Ne kadar anlayışsız biriymişsin be komşu. Ben Allah’ın rahmetinden kaçmıyorum ki sadece yeri ıslatan rahmeti çiğnememek için koşuyorum,” demiş.

Nasrettin Hoca fıkralarını satın al.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…