Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Gülendam Nenem Rumi Annem ve Ben/ Yalvaç Ural’dan Yeni Kitap

Gülendam Nenem Rumi Annem ve Ben/ Yalvaç Ural’dan Yeni Kitap

0
194

Gülendam Nenem Rumi Annem ve Ben… Yalvaç Ural’dan yeni kitap… Çocuk edebiyatı… Masallar… Çok tanıdık gelen anlatılar… Fabl türündeki masallar… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Gülendam Nenem Rumi Annem ve Ben

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Gülendam Nenem Rumi Annem ve Ben

Yalvaç Ural, “Gülendam Nenem, Rumi, Annem ve Ben” isimli eserinde, çocuk edebiyatına yeni bir kapı araladı. Mevlana’nın torunu olan Gülendam Nene’nin masallarını çocuklar ile buluşturdu. Daha önce duymuş ya da okumuş olabileceğiniz anlatılar, Ural’ın kaleminde çok farklı bir dokuyla yeniden vücut buldu.

Kitaptaki masallar, Mesnevi’den yola çıkılarak yazılmış. Bu yönüyle eser, geleneksel kültürümüze ait bir eser olan Mesnevi’yi modernleştiriyor. Bir söyleşisinde yazar, eseriyle ilgili şunları söylüyor:

“Çocuk edebiyatı bir kuyumcunun yüzüğün üzerine minik inciler kakması gibidir; her milimetreyi, her inceliği bulup ona göre, o taş düşmeyecek şekilde yerleştirmen ve bütün güzelliğiyle ona sunman gerekir. O da okurken hiçbir şeye takılmadan su gibi okuyup bitirip içselleştirmelidir.”

Gülendam Nenem Rumi Annem ve Ben’deki masallar, çocukların fabl türünü yerli kaynaklardan öğrenmesini de sağlıyor. Çocuk edebiyatında oldukça önemli bir yeri olan fabl türünün Türk edebiyatındaki en önemli ediplerinden biri olan Mevlana’nın Mesnevi isimli eserindeki öyküler hem nasihat veriyor hem de edebiyat zevkini geliştiriyor. Çocuk edebiyatının en önemli amacının da bu olduğu düşünülürse, Yalvaç Ural’ın kitabı çocukların öğrenmesini ve eğlenmesini sağlayacak.

Basın bülteninden…

Kaptan Sinek’ten Filler Padişahı’na, Geleceği Gören Horoz’dan Esrik Deve’ye!
Çocuk ve gençlik edebiyatımızın üretken kalemi Yalvaç Ural, okurlarını bu kez büyük ozan Mevlâna’yla buluşturuyor: 1945’te, Konya-Karatay’da, bir Mevlâna torunu olan Gülendam nenesinin ve annesinin doğduğu evde dünyaya gelen Ural, çocukluğunu anneannesinin dilinden dökülen bu öncesiz kültürün masal, öykü, fabl, fıkra, şiir ve tekerlemelerini dinleyerek geçirdi.
Mevlâna’nın Mesnevi’sinden süzülen bu masal öyküleri, özgün yapısı içinde, çağcıl bir yorum ve anlatımla okurlarına sunan Ural, aile tarihini de besleyen kültürel birikimin bir parçası olan bu kitapla, neredeyse 750 yıldır onlarca dilde okunan bir başyapıtın en çarpıcı örneklerini sunuyor.

Çocuklarının edebiyat ile yetişmesi ve yaşamını sürdürmesi için eşsiz bir hazine…

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…