Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Tavşanın Suyunun Suyu /Nasrettin Hoca

Tavşanın Suyunun Suyu /Nasrettin Hoca

0
484

Tavşanın Suyunun Suyu… Nasrettin Hoca… Nasreddin Hoca… Fıkralar… Komik fıkralar… Eğlendirici fıkralar… Çocuklar için fıkralar… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

tavsanın-suyunun-suyu

Tavşanın Suyunun Suyu /Nasrettin Hoca

Neden Şükretsin isimli fıkra için tıklayınız.

Köylünün biri Hoca’ya bir tavşan getirir. Hoca, köylüyü elinden geldiği kadar yedirir, içirir. Bir hafta sonra aynı adam yine gelir. Hoca tanıyamaz. Adam, “Geçen hafta size tavşan getiren köylüyüm!” der.

Hoca yine güler yüz gösterip çorba çıkarır. “Tavşan suyundan çorbaya buyurun!” diye de ufak bir laf dokundurur. Aradan birkaç gün geçer, üç köylü gelip Hoca’ya misafir olmak isterler. Hoca “Siz kimlersiniz?” diye sorar.

“Tavşan getiren köylünün komşusuyuz!” derler.

Hoca la havle çeke çeke bunlara da çorba çıkarır, misafir eder. Ne var ki, bir hafta sonra yine birkaç kişi gelir. Hoca, bunlara kim olduklarını sorar.

“Tavşanı getirenin komşusunun komşusuyuz!” derler. Hoca bozulur ama belli etmez. Misafirlere “Hoş geldiniz!” der. Ancak ortalık kararmadan yemek olarak önlerine bir tas su getirir. Köylüler tasa şaşkın şaşkın baktıktan sonra bunun ne olduğunu sorarlar.

Hoca, yapılan bir iyiliği istismar eden bu insanlara gereken dersi “Ne olacak? Tavşanın suyunun suyudur,” sözleriyle verir.

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

Nasrettin Hoca fıkralarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…