Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Ye Kürküm Ye… Nasrettin Hoca

Ye Kürküm Ye… Nasrettin Hoca

0
291

Ye Kürküm Ye… Nasrettin Hoca…. Nasreddin Hoca… Fıkra… Nasrettin Hoca fıkraları… Komik fıkralar… Eğlendirici fıkralar. Çocuklar için fıkralar… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Yer Kürküm Ye

Ye Kürküm Ye… Nasrettin Hoca

Hırısızın Hiç mi Suçu Yok fıkrası için tıklayınız.

Nasreddin Hoca, çağrıldığı bir ziyafete eski giysileriyle gitmiş. Kimse Hoca’nın farkına bile varmamış. Tek bir kişi çıkıp da “Buyur Hoca’m!” dememiş.

Nasreddin Hoca’nın, buna çok canı sıkılmış ama kerametin de giyiminde olduğunu anlamış. Hemen eve gelmiş. Bayramlık kürkünü giymiş. Sonra kasıla kasıla ziyafet yerine yeniden gitmiş. Kapıyı çalmış… Bu gidişte hemen fark edilmiş, büyük bir iltifatla karşılanmış. Ev sahipleri Hoca’yı oturtacak yer bulamamış.

“Buyurun Hoca’m”

“Şu tarafa buyurun Hoca’m!”

“Şöyle oturun Hoca’m!”

“Yok, yok, bu tarafa buyurun Hoca’m!” demişler.

Ve sonunda Nasreddin Hoca, ziyafet sofrasının baş köşesine buyur edilmiş. Sıra yemeğe gelince Nasreddin Hoca kürkünün ucunu tabağa doğru uzatarak “Ye kürküm ye!” demiş.

Nasreddin Hoca’nın bu sözlerinden ziyafettekiler hiçbir şey anlamamışlar. “Hayrola, Hoca Efendi, ne diyorsun?” diye sormuşlar.

Nasreddin Hoca, başından geçenleri açık açık anlatmış. Arkasından da eklemiş:

“Bu ikram, bana değil kürkümedir. Onun için dedim: ‘Ye kürküm ye!’”

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir

Nasrettin Hoca fıkralarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…