Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Neden Şükretsin /Nasrettin Hoca

Neden Şükretsin /Nasrettin Hoca

0
178

Neden Şükretsin Nasrettin Hoca… Nasrettin Hoca… Nasreddin Hoca fıkraları… En güzel fıkralar… En eğleceli ve komik fıkralar… Fıkranın tamamı Edebiyat Çocuk‘ta…

neden-sukretsin

Neden Şükretsin /Nasrettin Hoca

İçeride Düşürdüğünü Niçin Dışarıda Arıyormuş fıkrasını okumak için tıklayınız.

Nasreddin Hoca, her istediği zaman Timurlenk’in huzuruna çıkabiliyordu. Bir sabah kendisini ziyarete karar verdi. Bir sepet dolusu ayva alarak yola çıktı. Yolda bir arkadaşına rastladı.

Timurlenk’e ayva götürmekte olduğunu öğrenen arkadaşı Hoca’ya “Bana kalırsa sen ona ayva değil de incir götür. Timurlenk inciri çok severmiş,” dedi.

Nasreddin Hoca, bu tavsiyeye uydu. Ayvaların yerine sepetini incirle doldurup Timurlenk’e götürdü. Timurlenk o sabah biraz keyifsizdi. Nasreddin Hoca’ya yüz vermedi. Sepetten aldığı incirleri de birer birer Hoca’nın suratına atmaya başladı. Nasreddin Hoca suratına olgun incirleri birer birer yerken yüksek sesle durmadan Allah’a şükrediyordu.

Timurlenk merakla “Suratına incirleri yerken ne diye şükreder durursun?” diye sordu.

Nasreddin Hoca gülerek cevap verdi:

“Ben devletlime ayva getiriyordum. Yolda bir arkadaşımın tavsiyesiyle ayva yerine şu incirleri getirdim. Ya onu dinlemeyerek devletlime ayvaları getirseydim yüzüm gözüm ne hale gelirdi? İşte bunu düşünerek Allah’ıma şükrediyorum.”

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

Nasrettin Hoca fıkralarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…