Çocuk Edebiyatı İnceleme Oz Yazılımcısı kitabına bir bakış

Oz Yazılımcısı kitabına bir bakış

2
792

Son zamanlarda çocuklar için yazılım ve temel seviye kodlama kitapları oldukça revaçta. Geleceğin en büyük ihtiyaçlarından birisi olan yazılım ve yazılım dünyasını sevdirmek, birçok yayıncı için yeni bir görev olarak karşımıza çıkıyor. Bu kitaplardan bir tanesi de Nisa İnci’nin kaleme aldığı ve Taze Kitap etiketiyle raflarda yerini alan Oz Yazılımcısı. Gelin genel hatlarıyla Oz Yazılımcısı kitabına bir göz atalım.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Tanıtım bülteninden Oz Yazılımcısı

Her şey büyüyünce yazılımcı olmak isteyen Dorothy’nin, o ilginç gözlüğü takmasıyla başladı. Dijital bir fırtınaya yakalanan Dorothy, bir yazılım dünyası olan Ozcraft’a hapsoldu. Evine geri dönebilmesi için Zümrüt şehrinde yaşayan Oz’a ulaşmalı ve ondan geri dönüş yolunu öğrenmeliydi.

Birbirinden enteresan yol arkadaşları çıktı karşısına:

Kariyer bunalımında olan bir Korkuluk…

Şarjı bittiği için artık marangozluk yapamayan testere kollu Robot Adam…

Vahşi ve korkunç olmaktan sıkılan Aslan…

Dorothy’nin Oz’a ulaşması hiç kolay olmayacaktı.

Onu adım adım takip eden ve bu dünyaya girmesinden çok rahatsız olan büyük düşmanı crazy66’dan bir an önce kurtulmalıydı.

Yolda karşısına algoritmalar, fantastik hayvanlar, solucanlar ve hatta Truva Atı bile çıktı.

Eve geri dönebilmenin tek bir yolu vardı: Yazılımı öğrenmek!

Oz Yazılımcısı, kodlama mantığını merak eden 8 yaş ve üzerindeki herkese, modern zaman büyüsü de diyebileceğimiz yazılım dünyasını, dünyaca ünlü klasik Oz Büyücüsü’nün karakterleriyle anlatıyor. Fantastik ama mantıklı, büyülü ama gerçek bir maceraya hazır mısın?

Sevimli ve meraklı Dorothy

“Dorothy 12 yaşında, biraz sırık boylu, hafifçe çilli bir çocuktu. Babası, annesi ve parlak tüyleri, boncuk gözleri olan tatlı köpeği Tospik ile birlikte küçük, kutu gibi bir evde yaşıyordu.” Kitabın hemen başlarında böyle tanıyoruz Dorothy’i. Meraklı mı meraklı bir kız çocuğu. En büyük hayali ise, teknolojik “ıvır zıvırları” üreten Oliver Zomato’nun tüm dünyada sır gibi saklanan yeni oyunun tanıtımını yakalamak…

Renkli ve bol görselli bir eser

Kitabın iç sayfalarında, aralara sıkça serpiştirilmiş kırmızı-siyah görseller çocukların hayalin dünyasına ışık tutacak nitelikteler. Dizgisinde değinilen ince ayrıntılar, ön plana çıkarılan kavramlar ve yaratıcı kapağıyla çocukların başucu kitaplarından birisi olmaya aday bir eser…

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Cihangir Defterdar
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Defne Ongun Müminoğlu Söyleşisi

Defne Ongun Müminoğlu… Renkgiller Serisi, Çılgın Sörfçüler ve daha nice çocuk kitapl…