Çocuk Edebiyatı İnceleme Dünyada en çok ilgi gören çocuk kitapları

Dünyada en çok ilgi gören çocuk kitapları

2
1,120

Dünya edebiyatında yer edinmiş birbirinden güzel ve çarpıcı çocuk kitapları, sizlere yepyeni dünyaların kapısını aralamaktadır. Gerek kurgusu gerekse yazım diliyle diğer yapıtlar arasından öne çıkan değerli eserler, dünyanın her yerinde oldukça ilgi görmektedir.

Çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunacak eğitsel, akıcı bu çocuk kitapları okuma şevkinizi arttıracak. Sadece çocukların değil yetişkinlerinde severek okuyacağını bildiğimiz bu başarılı çocuk kitaplarına bir göz atalım.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

1. Küçük Prens

Her ne kadar büyükler için kaleme alınmış olsa da Küçük Prens çocuk kitapları arasında başı çekmektedir. Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan  Küçük Prens, 1943’te yayımlanmıştır. Çocuk edebiyatı denilince akla ilk gelen eser, dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biri haline gelmiştir. Eserde küçük prensin gözünden yetişkinlerin dünyası anlatılır.

2. Alice Harikalar Diyarında

Tüm dünya çocuklarının hayranlıkla okuduğu Alice Harikalar Diyarında, 1865 yılında Lewis Carroll tarafından kaleme alınmıştır. Kızı Alice’i oyalamak için başlattığı bu eser unutulmaz bir çocuk romanına dönüşmüştür. Alice’in tuhaf giyimli tavşan arkadaşını takip etmesiyle ulaştığı delik, ona inanılmaz bir serüvenin kapısını aralar. Kupa kraliçenin yönettiği harikalar ülkesinde bir çok kahraman, sizi büyülü bir dünyaya götürecek.

3. Charlie’nin Çikolata Fabrikası

 

Roald Dahl tarafından yazılan bu enfes çocuk kitabının kahramanı Küçük Charlie, çikolatayı çok sevdiği halde alabilecek parası yoktur. Senede sadece bir kez doğum gününde yiyebildiği çikolatasını aile bireylerini paylaşıyor. Çikolata fabrikasının sahibinin ürettiği altın biletler sayesinde oraya girmeyi başaran Charlie, orada yaşadığı macerada alçak gönüllülüğü ve azmin değerini anlatıyor.

4. Don Kişot

Miguel de Cervantes tarafından yazılan Don Kişotta mücadele ve inanç temel alınmıştır. Atı Rocinante ve seyisi Sanço Panza ile yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot, unutulmaz şövalye kahramanlardan biridir. Kitap bir baş yapıt niteliğinde olup bütün dillere çevrilmiştir.

5. Şeker Portakalı

Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılmış bir baş yapıt olan Şeker Portakalı, çocuklar olduğu kadar yetişkinler tarafından da büyük ilgi görmüştür. Yaşamın zorlukları karşısında durmaya çalışan küçük Zeze’nin başından geçenler anlatılmaktadır.

6. Küçük Kara Balık

İranlı yazar Samed Behrengi tarafından yazılan masal türünde bir yapıttır. Birçok ülkede ödüller alan eser, dünyanında her yerinde çok sevilerek okunmuştur. Denize ulaşmak isteyen küçük kara balığın özgürlük mücadelesi anlatılmaktadır.

7. 80 Günde Devri Alem

Zengin, kibar ve tam bir centilmen olan Phileas Fogg, arkadaşlarıyla dünyayı 80 günde gezebileceğine dair iddiaya girer. Uşağı Passepartout’u da yanına alarak çıktığı yolda geçtiği birçok yer ve maceralar akıcı bir dille ele alınmaktadır. Jules Verne’in en başarılı eserlerinden biri olarak çok sayıda baskı yapmış ve çocukların ilgi odağı olmayı başarmıştır.

8. Denizler Altında 20 Bin Fersah

Çocuk Edebiyatında bilim kurgu denilince ilk akla gelen eserlerden biri olarak göze çarpar. 1870 yılında Jules Verne’in yazdığı kitapta bilim adamı olan Pierre Aronnax’ın denizaltında geçen macerası anlatılıyor. Uşağıyla birlikte ABD bilim gemisiyle çıktıkları yolda karşılaştıkları nesnenin denizaltı gemisi olduğunu görürler. Bu denizaltıyı yapan Kaptan Nemo ve arkadaşlarıyla birlikte okyanusun derinliklerini araştırırlar.

9. Peter Pan

Peter Pan, haylaz ve zeki bir çocuktur. Peri dostu Tinker Bell ve Kayıp Çocuklarla birlikte Neverland denilen küçük bir adada kötü niyetli Kaptan Hook ve ekibine karşı mücadele vermektedir. Bu meydan okumanın yer aldığı kitap, çocuklar tarafından uzun yıllardır aynı ilgi ve sevgiyi görüyor. J. M. Barrie tarafından ele alınan bu kitapta sevimli Peter Pan’in sürükleyici maceralarına tanık olacaksınız.

10. Kibritçi Kız

 

 

Ünlü yazar Hans Christian Andersen’in kaleme aldığı masal, çocuk edebiyatının en dramatik eserlerinin başında gelir. Yoksul, fakir bir kız çocuğunun ısınabilmek için yaktığı tüm kibritlerle birlikte hayata gözlerini yumması anlatılıyor. O kibritlerin ışığında kurduğu hayallerle size yepyeni bir pencere açabilecek kitap, uzun yıllardır herkes tarafından çok sevilerek okunan çocuk kitaplarının başında geliyor.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Kitap Önerileri: 3-6 Yaş

Bütün dünyayı saran corona virüsü nedeniyle hepimizin evlere hapsolduğu bu günlerde, çocuk…