Çocuk Edebiyatı İnceleme Mistik ve distopik bir kitap: Baca Kasabasının Çöpadamı

Mistik ve distopik bir kitap: Baca Kasabasının Çöpadamı

3
1,435

Japon yazar ve çizer Akihiro Nishino’nun kaleme aldığı ve çizdiği Baca Kasabasının Çöpadamı isimli kitap Türkçe’ye kazandırıldı. Yediveren Çocuk markasıyla okuyucuyla buluşan kitabın olağanüstü çizimleri ise okuyan ve inceleyen herkesi kendisine hayran bırakmayı başarıyor. “İnan. Bir tek sen olsan bile!” sloganıyla yayımlanan kitap, sadece çocukları değil yetişkinleri de etkileyecek bir hikaye ile büyülü dünyasında yolculuğa davet ediyor. 

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Distopik bir dünyadaki gizemli kahraman: Baca Kasabasının Çöpadamı

Bir kasaba düşünün. Devasa bacalarla çevrili. Her taraf dumanlar altında. O kadar ki; insanlar, yıldızların ve bulutların varlığından bile habersizler. Gökyüzünün ve okyanus açıklarının lanetlendiğini düşünmekteler.

Akihira Nishino’nun resmettiği bu distopik dünyada, kasaba halkı tarafından dışlanan ve sürekli hor görülen, vücudunun bütün parçaları çöplerden oluşan gizemli Çöpadam ile pırıl pırıl kalbiyle yaşından büyük bir sorumluluk altına giren kahramanımız Lubicchi’nin yolları kesişir.

 

Lubicchi, babasını yıllar önce kaybetmiştir. Annesi ile birlikte yaşamaktadır. Geçimlerini sağlamak için çocuk yaşta baca temizliği yapmaktadır. Kasaba halkının dedikodularına göre, Lubicchi’nin babası yıllar önce okyanusa açılmıştır ve bir daha dönmemiştir. Artık babası lanetlenmiştir. Doğal olarak Lubicchi de kasaba halkı tarafından dışlanmaktadır.

Çöpadam ile Lubicchi arasında güzel bir arkadaşlık başlamıştır. Lubicchi, Çöpadam’ın dışlanmaması için onu her gün yıkar ve kokusunu gidermeye çalışır. Ancak işler planladığı gibi yolunda gitmez. Çöpadam zamanla çöplerden oluşan bazı organlarını kaybetmeye başlar. Bu süreçte Çöpadam’ın pis  kokusunun içinde Lubicchi’ye tanıdık bir koku da gelmektedir. Ama Lubicchi, bu kokunun kaynağını ve gizemini bir türlü çözemez.

Yeni bir “Küçük Prens” doğuyor

Hikaye, her ne kadar çocuklar için kurgulanmış olsa dahi, tıpkı Küçük Prens gibi yetişkinleri de derinden etkiliyor. Akihiro Nishino’nin Çöpadam’a yüklediği mana, satır aralarından sızan felsefi göndermeler ve postmodernizm göstergeleri, insanlığın gidişatı yönünde ip uçları veriyor. Çöpadam’ın Lubicchi ile finalde ortaya çıkan gizemli ilişkisi ve kara bulutları delip geçerek özgürlüğe ve kendini gerçekleştirmeye doğru uzanan yolculukları, kitabın finaline yakışır bir duygusallıkta karşımıza çıkıyor.

Olağanüstü çizimler ve kitaba özel bir şarkı

Japonya’da büyük ses getiren Baca Kasabasının Çöpadamı isimli kitap, içerisindeki olağanüstü görselleriyle hayranlık oluşturmaktadır. Mistik ve distopik bir şehir kuran yazar Akihiro Nishino, kitaptaki görseller ile de adeta bir meydan okumaya girişmektedir. İnsanlığın günden güne doğaya uzaklaşmasını, öğrenilmiş çaresizlik ve yabancılaşmayı hem satır aralarında yazan, hem de görsellerdeki ince detaylarla resmeden Nishino, başarısını devam ettireceğini okura hissettirmektedir.

Baca Kasabasının Çöpadamı isimli kitabın bir başka özelliği ise kitaba özel bestelenmiş bir şarkının bulunmasıdır. Hem Japonca hem de İngilizce versiyonları bulunan şarkı, Youtube ve birçok farklı platformda defalarca dinlenerek ayrı bir kulvarda da bir başarı örneği sergilemektedir.

Kitabın şarkısını aşağıdaki oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Cihangir Defterdar
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Defne Ongun Müminoğlu Söyleşisi

Defne Ongun Müminoğlu… Renkgiller Serisi, Çılgın Sörfçüler ve daha nice çocuk kitapl…