Çocuk Edebiyatı İnceleme Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Kitap Önerileri: 3-6 Yaş

Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Kitap Önerileri: 3-6 Yaş

0
934

Bütün dünyayı saran corona virüsü nedeniyle hepimizin evlere hapsolduğu bu günlerde, çocuklar için kitap önerileri hazırlamak ve bunu sizlerle paylaşmak istedik. Sosyal hayatımız sekteye uğramışken ve okullar tatil edilmişken yapılabilecek en güzel faaliyetlerden biri elbette kitap okumak. Hadi şimdi yaş gruplarına göre çocuklar için kitap önerilerimizi sıralayalım.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Bak Sen Şu Kedilere

cocuklar-icin-kitap-onerileri-bak-sen-su-kedilere-monika-filipina
Yazarı : Monika Filipino
Çizeri : Monika Filipino
Yayın Evi : Marsık Kitap
Yayın Evi Sitesi :www.marsikyayincilik.com

Monika Filipino’nun, “All About Cats” isimli kitabını Marsık Yayınları tarafından Türkçeleştirildi. Kitapta çocuklarımızın ilgisini fazlasıyla çekecek, bol sayıda illüstrasyon çizim var. Müthiş detaylar içeren kitapta, biz evden çıktıktan sonra kedilerin neler yaptığı güzel bir dille anlatılıyor.

Utangaç Ayı Monti

cocuklar-icin-kitap-onerileri-utangac-ayi-monti-duncan-beedie
Yazarı : Duncan Beedie
Çizeri : Duncan Beedie
Yayın Evi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yayın Evi Sitesi :www.iskulturyayinlari.com.tr

Duncan Beedie’nin “”The Bear Who Stared” isimli kitabı, Türkiye İş Bankası Yayınları tarafından, Utangaç Ayı Monti ismiyle yayımlandı. Utangaç ve sevimli ayımız Monti, karşılaştığı herkese gözlerini diker ve dakikalarca öylece bakarmış. Hayvanlar Monti’nin bu bakışlarından çok rahatsızlık duyuyorlarmış. Fakat Monti hayvan dostlarına neden böyle bakıyor olabilir? Cevabı kitabımızda…

Meşe Palamudunun Sihri

cocuklar-icin-kitap-onerileri-mese-palamudunun-sihri
Yazarı : Lola M.Scheafer / Adam Scheafer
Çizeri : Frann Preston-Gannon
Yayın Evi : ABM Yayınevi
Yayın Evi Sitesi :www.abmyayinevi.com.tr

Orijinal ismiyle “Because Of An Acorn”, Meşe Palamudunun Sihri ismiyle ABM Yayınevi tarafından yayımlandı. Bu kitapta birbirinden güzel çizimlerle çocuklarımıza, ekosistem ile ilgili bilgiler veriliyor. Yere düşen bir meşe palamudunun ağaç haline dönüşmesi ve birçok hayvana besin kaynağı olması, kuşların ağaçlara yuva yapması, tohumları taşıyan kuşların çiçeklerin açmasına sağladığı katkı, yani bütünüyle ekosistem üzerindeki muhteşem uyum, çocuklarımıza anlayacakları bir dille ve çizimlerle anlatılıyor. Kitabın sonunda, meşe ağacı, meşe palamutları, ormanlar ve ekosistem hakkında bilgiler yer alıyor.

Möö La La – Alışverişe Çıkan İnek

moo-la-la-alisverise-cikan-inek
Yazarı : Stephanie Shaw
Çizeri : Becka Moor
Yayın Evi : Pearson Yayıncılık
Yayın Evi Sitesi :www.pearson.com.tr

Pearson Yayınları’ndan çıkan Möö La La, çocuklarımızın büyük keyif alacağı bir kitap. Möö La La’nın yaşadığı çiftliğin sahibi Pete alışverişe çıkacaktır. Sevimli ineğimiz Möö La La, onunla birlikte alışverişe gitmek ister. Birlikte çıktıkları alışverişte bu sempatik ineğimiz küçük bir çocuk gibi gördüğü her şeyden istemeye başlar. Çiftlikteki atların nalları varken Möö La La kendine iki çift ayakkabı istemiş çok mu?

Guguklu Saatin Küçük Kuşu

guguklu-saatin-kucuk-kusu
Yazarı : Feridun Oral
Çizeri : Feridun Oral
Yayın Evi : Yapı Kredi Yayınları
Yayın Evi Sitesi :www.ykykultur.com.tr

Ressam Feridun Oral’ın yazdığı ve resimlediği “Guguklu Saatin Küçük Kuşu”, çocuklar için kitap önerilerimizin arasında yer alan keyifli kitaplardan bir diğeri. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapta, birbirinden güzel orman ve hayvan çizimleri ile karşılaşacaksınız. Guguklu saatler yapan bir saat ustasının evinde ve ormanda geçen macerayı çocuklarımız çok sevecek. Bu çocuk kitabındaki, müthiş detaylara yer verilen çizimlere ise bayılacaklar.

Dilek Ağacı

dilek-agaci-kyo-maclear
Yazarı : Kyo Maclear
Çizeri : Chris Turnham
Yayın Evi : Redhouse Kidz
Yayın Evi Sitesi :www.redhouse.com.tr

Umut, var olduğuna inandığı dilek ağacını bulmak için kızağını da alarak yola koyulur. Soğuk bir kış gününde geçen hikayemizde çocuk kahramanımız Umut, karşısına çıkan zor durumda kalmış hayvanlara yardım ederek günün sonuna gelmiş ve artık çok yorulmuştur. Umudunu da kaybetmek üzeredir.

Redhouse Kidz tarafından Türkçeleştirilen Dilek Ağacı’nın orijinal ismi The Wish Tree’dir. Chris Turnham’ın huzur veren ve yumuşak çizimleri ile Dilek Ağacı’nı çocuklarımız çok sevecek.

Zor Balık

zor-balik-busra-tarcalir-erol
Yazarı : Büşra Tarçalır Erol
Çizeri : Uğur Altun
Yayın Evi : Minty Kitap
Yayın Evi Sitesi :www.mintykitap.com

Büşra Tarçalır Erol’un kaleme aldığı, Uğur Altun’un çizimleri ile güzellik kattığı Zor Balık, Minty Kitap tarafından yayımlandı. Diğer balıklara zorbalık yapan ve güçlü olmayı çok yanlış yorumlayan bir balığın, bir kedi tarafından eğitilmesini konu alan kitabımız, hem eğitici hem de oldukça eğlenceli bir kitap.

Evet! Karantina günlerinde dışarıya çıkaramadığımız çocuklarımızın evde keyifli dakikalar geçirebileceği bazı kitapları sizler için derledik. Bu sıkıntılı günlerin bir an önce sona ermesi ve çocuklarımızla birlikte, parklarda, ormanlarda ve dağlarda huzur içinde kitap okuyabileceğimiz günlerin çok çabuk gelmesi temennisiyle…
Çocuklar için kitap önerileri için sitemizi takipte kalınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Işıl Mumcu: Kitaplar Eğlenmek İçindir

Bu yazıda ne okuyacaksınız? İlk kitabı “Güneşi Yakalayan Çivi” ile minik okuyu…