Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Ödenen Fatura-Ufuk Açan Öyküler

Ödenen Fatura-Ufuk Açan Öyküler

0
220

Ödenen Fatura öyküsü… Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Ufuk Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Ödenen Fatura hikayesini derledik.

Ödenen Fatura-Ufuk Açan Öyküler

Mis Kokulu Çiçek öyküsü için tıklayınız.

Okul giderlerini karşılamak için başka şansı yoktu. Kapı kapı dolaşıp eski eşyalar satıyordu, fakir ailenin oğlu olan çocuk. O gün ise hiçbir şey satamamıştı. Acıkmış; canı sıkılmıştı. Artık açlığa dayanacak gücü kalmayınca çalacağı ilk kapıya çıkan kişiden yiyecek bir şeyler istemeyi düşündü.

Kapıyı çaldı; utandı ve yalnızca bir bardak su isteyebildi. Kapıyı açan genç kadın çocuğun aç olabileceği düşüncesiyle bir bardak süt getirdi. Çocuk sütü içtikten sonra;“Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?” diye sordu.

Genç kadın yüzünde gülümsemeyle; “Borcun yok! Annem hep derdi ki gösterdiğin bir nezaket karşılığında asla bir şey bekleme!” dedi.

“Peki, o zaman size çok teşekkür ederim!” deyip ayrıldı çocuk. Çok mutlu olmuştu.

Kapıyı açan genç kadın, yıllar sonra çok nadir rastlanan bir hastalığa yakalandı.  Yaşadığı yerdeki doktorlar, onu tedavi görmek üzere daha büyük bir şehre gönderdiler.

Genç kadın hastaneye getirildiğinde doktoru, muayene etmek için kendi kasabasından birinin geldiğini öğrenince meraklandı. Hastayı görünce kalbi hızla çarpmaya başladı. Bu, o kadındı! Yıllar önce kendisine sevgiyle bir bardak süt ikram eden kadın. Genç değildi artık; ama yine de tanımıştı onu… Elinden gelen her şeyi yaptı ve uzun süren bir tedavi sonrasında kadını sağlığına kavuşturdu.

Hastayı taburcu etmeden önce faturayı incelemesi için doktora getirdiler. Doktor, gelen faturaya baktı ve üzerine bir şeyler yazarak zarfın içinde hastanın odasına gönderdi.

Kadıncağız bir yandan iyileştiği için sevinirken bir yandan da o kadar uzun tedaviden sonra gelecek faturadan çok korkuyordu. Sonunda içinde fatura olan zarfı kadına verdi hemşire. Kadının elleri titredi açarken. Hayatının kalan tüm zamanlarında bu faturayı ödemek için çalışacağından emindi. Sonunda zarfı açtı ve faturanın altındaki notu gördü:

“Hastane giderlerinin tamamı seneler önce bir bardak süt karşılığı ödenmiştir.”

Steve Goodier

Ufuk Açan Öyküler isimli kitabı satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…