Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Hikaye Okuma ile Neler Kazanırız?

Hikaye Okuma ile Neler Kazanırız?

0
113

Hikaye okuma ile neler kazanırız? Öykü okuma… Öykü okumanın önemi… Öykücülük… Hikaye okumanın faydaları… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

hikaye okuma

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Hikaye okuma ile neler kazanırız?

Hikayeler, geçmişten beri insanların anlatma ve dinleme ihtiyacını karşılayan edebi metinler olarak karşımıza çıkmıştır. Özellikle halk hikayeleri, köy ve kasabalarda evlerde, şehirlerde ise kıraathanelerde insanları eğitme ve zaman geçirme aracı olarak kullanılmıştır. Günümüzde de okullarda öğretmenler, öğrencilerine, farklı yazarların öykü kitaplarını önermektedir.

Hikaye okuyan insanın kazanacağı birçok şey vardır. Bunlar doğrudan eğitime yönelik, günlük yaşamla ilgili olabilir. Bu yüzden çocuklara daha çok küçük yaşlardan itibaren hikaye okumalıyız, onların hikaye okumasını sağlamalıyız.

Öykü okumanın yararları nelerdir?

Öykü okumanın pek çok farklı yararından söz edebiliriz. Hikaye okuma ile özellikle çocuklar, ana dillerini daha iyi öğrenirler. Ki öykü okumanın en belki de en önemli avantajı budur. Bunun yanı sıra şu avantajlarını da sıralayabiliriz:

  • Çocukların kelime dağarcığı gelişir.
  • Hayal kurarak yaratıcılıklarını geliştirirler.
  • Yeni ve farklı çözüm yolları üretebilirler.
  • Edebiyatla daha küçük yaşlardan itibaren ilgilenmeye başlarlar.
  • Kendilerini daha iyi ifade ederler.
  • Demokratik alışkanlıklar kazanarak ötekini anlamaya başlarlar.
  • Evrensel bir bakış açısına sahip olurlar.
  • Birey olmaya hikaye okuyarak ve dinleyerek başlarlar.

Tüm bu özellikler, öykü okumanın çocuklar için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Elbette öykü okumak sadece çocuklar için değil gençler ve yetişkinler için de bir ihtiyaçtır. Yeni dünyalarla tanışmak isteyen gençler ve yetişkinler okudukları hikayelerle, yeni ve benzersiz bir bakış açısı kazanarak olay ve durumları farklı şekillerde değerlendirebilirler.

Çocuklarımıza hangi öykücüleri okutmalıyız?

Öykücüleri ideolojilerine ve sanat yapma tarzlarına göre ayırmamak lazımdır. Çocuklarımıza hitap eden her öykücüyü, onlara okutmalıyız. Zevk dünyalarını ancak bu yolla geliştirebiliriz. Ömer Seyfettin, Kemalettin Tuğcu, Mustafa Ruhi Şirin, Aziz Nesin gibi yazarları okuyan çocuklar tek yönlü bir bakış açısına sahip olmaz. Hikaye okuma eyleminin kendileri için ne kadar değerli olduğunu bu söz ustaları aracılığıyla öğrenmiş olurlar. Bunun için bol bol ve farklı anlayışlara sahip olan yazarları çocuklarımıza önermeli, hatta onlarla bu kitapları bir arada okumalıyız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…