Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Roman Yazmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

Roman Yazmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

0
418

Roman yazmak istiyorum diyenlere öneriler… Roman yazımı… Roman nasıl yazılır? Roman yazmak için belli kurallar var mıdır? Roman yazmanın kuralları… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Roman yazmak istiyorum

Roman yazmak istiyorum diyenlere öneriler

Roman yazmak zor mudur? Belli kuralları var mıdır? Herkes roman yazabilir mi? Roman ya da öykü yazmak isteyen herkes, bu rosuları soruyor kendine.

“Roman yazmak için belli bir çaba içindeyim ama ortaya roman çıkmıyor.”

Bunun nedeni roman yazmak isteyenlerin, romanın teknik boyutu hakkında bilgi sahibi olmamasıdır. Herkes, yazdıklarının roman olabileceğini düşünüyor, bu haliyle de aslında roman türünü küçültmüş de oluyorlar. Oysa herkesin başından geçenler, yaşadıkları ve başkalarıyla paylaştıklarının tümü de roman olamaz. Bunların roman olması için gereken bazı konular vardır.

Roman nasıl yazılır?

Roman nasıl yazılır sorusu üzerinde düşünülmesi gereken sorulardan biridir. Roman yazmak isteyen bir yazar adayının evvela yaratıcılık yeteceğine sahip olması gerekir. Yaratıcılık, herkesten farklı düşünmektir, herkesten farklı duymaktır, herkesten farklı yaşamaktır. Eğer yaratıcılık yeteneğiniz gelişmemişse, yani siz, olayları ve durumları herkesten farklı görmüyorsanız yeni bir şeyler üretemezsiniz. Yaratıcılık yeteneğinin gelişmesinden başka roman yazmak istiyorum diyenler şunları da yapmalıdır:

  • Gözlem yapmayı sevmelidirler. Hem iç gözlem hem de dış gözlem… Kişi çevresini gözlediği kadar kendini de gözlemelidir.
  • Bol bol roman ve öykü okunmalıdır. Roman ve öykülerin okunması, yazar adayının hayal dünyasını zenginleştirir.
  • Yazmak, artık romanlar kaleme alarak kitlelere hitap etmek isteyenlerin en fazla yapacağı girişimlerden olmalıdır. Asla bırakmadan yazı faaliyetlerine devam edilmelidir.
  • Yaratıcı yazarlık kurslarına da devam edilebilir. Bu eğitimler, yazar adaylarının kendilerini daha hızlı yetiştirmelerini ve romanın teknik özelliklerini kolayca öğrenmelerini sağlar.
  • Roman ya da öykü kuramları da okunmalıdır. Bu tür kitaplardaki bilgiler, yazmanın ABC’sini, yani kurallarını öğretmektedir. Bu sayede yazar adayları kendilerini yetiştirebilirler.

Roman yazmak, eğlenceli ve rahatlatıcı bir girişimdir. Uzun soluklu olması, işin hiç de kolay olmadığını göstermektedir. Bol bol düşünüp bol bol hayal kurmak gerekir ki bir roman yazarının en fazla yapması gereken de budur. Romancı olmak isteyenler, bir roman kahramanı gibi yaşamalıdır.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…