Çocuk Edebiyatı İnceleme Okul Öncesi İçin Kitap Önerileri: Okul Öncesi Kitapları

Okul Öncesi İçin Kitap Önerileri: Okul Öncesi Kitapları

0
820

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Kitap seçimi ebeveynler için önemli konulardan biridir. Elbette hepimiz iyi birer çocuk yetiştirmek ve onları geleceğe güvenle hazırlamak istiyoruz. Gözümüzden bile sakındığımız çocuklarımızın eğitimlerine çok büyük önem veriyoruz. Çocuklarımızı eğitmenin yolunun, kendimizi eğitmekten geçtiğinin altını çizerek, onların eğitimi için en önemli yardımcılarımız olan kitapların seçimine biraz da bu gözle bakmamız gerektiğini önemle vurgulamak istiyorum. Bu nedenledir ki, kitap seçerken maksimum derecede hassas olmalıyız.
okul-oncesi-icin-kitap-onerileri-4

Okul öncesi kitapları söz konusu olduğunda, bugün bundan 15-20 yıl öncesine göre çok daha fazla seçeneğe sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kadar çok seçeneğin olması birçok avantajla birlikte, tabi ki bazı olumsuzları da beraberinde getiriyor. Pedagojik açıdan yetersiz ve kalitesiz, çocuklara yarar sağlamayacak, eğlenmelerine yardımcı olmayacak, hatta kimi zaman zarar verecek kitap sayısı hiç de az değil. Biz anne-babaların çocuklarımıza kitap seçerken hassas olmasını gerektiren en önemli konu da işte bu kalitesiz yayınlar. Bu konuyla ilgili daha önce yazmış olduğumuz, “Çocuk kitabı nasıl seçilir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuklarımıza kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırmak için, kitaplarla ne kadar erken yaşlarda tanıştırdık o kadar iyidir. Okul öncesi kitapları, bir diğer tabirle ilk okuma kitapları, çocuklarımızın kitapla tanışma kitapları olacağı için dikkatle seçilmesi gerekir. Okul öncesi çocuklara hitap eden, onlara gün içinde ve uyku saatlerinden önce güvenle okuyabileceğimiz pek çok kitap yayımlanmış durumda. Sadece kitap seçimine dikkat etmek gerekiyor hepsi bu.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, bilhassa son yıllarda her yaş grubu için olduğu gibi, okul öncesi çocuklar için de çok güzel okul öncesi kitapları yayınladı. Öneri listemizde ağırlıklı olarak bu yayınevine ait kitaplara yer verdik. Dikkatli bir seçimle, başka yayınevlerinden de birçok kaliteli okul öncesi kitabını çocuklarınız için satın alabilirsiniz.

Okul Öncesi İçin Kitap Önerileri;
okul-oncesi-icin-kitap-onerileri-2

Kitabın Adı: Annemin Çantası
Yazarı: Sara Şahinkanat
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Konusu: Annelerin günlük hayatta yapmış oldukları birçok şey, çocukların hayal dünyası göz önünde bulundurularak birbirinden güzel çizimlerle kahramanlık öyküsüne dönüştürülmüş. Çocukların annelerini anlamalarına ve empati duygularının gelişmesine yardımcı olacak bir kitap.

Kitabın Adı: Üç Kedi Bir Canavar
Yazarı: Sara Şahinkanat
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Konusu: Merhamet duygusunu besleyen, çocukların merakla ve heyecanla dinleyeceği/okuyacağı bir kitap.

Kitabın Adı: Üç Kedi Bir Dilek
Yazarı: Sara Şahinkanat
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Konusu: Kahramanı üç kedi olan, dostluk ve arkadaşlık üstüne güzel bir kitap.

Kitabın Adı: Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?
Yazarı: Sara Şahinkanat
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Konusu: Kırmızı Başlıklı Kız isimli çocuk klasiğini bir de kurdun penceresinden okumaya ne dersiniz?
Not: Bu kitap, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2009’da Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı ödülünü almıştır. Bu kitabı 1. sınıf öğrencileri de okuyabilir.

Kitabın Adı: Babamın Battaniyesi
Yazarı: Sara Şahinkanat
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Konusu: Bu kez de babalar bir kahraman olarak ele alınıyor.

Ayrıca, çizimleri gayet başarılı olan, diğer eğlenceli ve öğretici Sara Şahinkanat kitaplarına da bakabilirsiniz.

Kitabın Adı: Arkadaşım Papi
Yazar: Bilgin Adalı (3-6 Yaş)
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Konusu: Kitap, merhaba demeyi, güvenmeyi ve bağlanmayı öğrenen bir çocuk ile bir papağanın çok özel dostluk öyküsünü anlatıyor.

Kitabın Adı: Hiç Hata Yapmayan Kız (8-9 yaşına kadar okunabilir)
Yazar: Mark Pett , Gary Rubinstein
Yayınevi: 1001 Çiçek Kitaplar
Konusu: Mükemmeliyetçi çocuklar için, hata yapmanın olağan bir durum olduğunu anlatan güzel bir kitap.

Tavsiye listemizde yer alan, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan okul öncesi kitapları
okul-oncesi-icin-kitap-onerileri-3

Kitabın Adı: Cesur Fırfır
Yazarı: Kollektif
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Konusu: Kitabımızın kahramanı olan Fırfır ismindeki tavşanın üstünden, cesaret, dostluk, yardımseverlik, fedakarlık gibi konular ele alınıyor.

Kitabın Adı: Mutlu Su Aygırı
Yazarı: Richard Edwards, Carol Liddiment
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Konusu: Adından da anlaşılacağı gibi, kitabımızın kahramanı sevimli bir su aygırı üstünden, kendinle barışık olma duygusu ele alınıyor.

Kitabın Adı: Minik Köpek
Yazarı: Vivian French
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Konusu: Minik bir köpek üstünden, cesaret konusu ele alınıyor.

Kitabın Adı: Akıllı Tilkinin Masalı
Yazar: Debi Gliori
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Konusu: Aile sevgisini anlatan duygusal ve eğitici bir öykü kitabı.

Kitabın Adı: Çizgili (1. Sınıf da okuyabilir)
Yazarı: Joanne Patris
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Konusu: Anne-baba sözü dinlemenin önemini anlatan, çocukların hayal gücünü zenginleştiren, eğlenceli ve güzel bir hikaye kitabı.

Kitabın Adı: Köpük ile Pıtır
Yazar: (Kollektif)
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Konusu: Kardeş kıskançlığını, kardeş olma duygusunu ele alan güzel bir kitap. Yeni kardeşi olacak çocuklar için alınabilir.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın, seri şeklinde yayımladığı okul öncesi kitapları

Kitabın Adı: İnci Serisi
Yazar: Anna Wagenhoff
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Seride Yer Alan Tüm Kitaplar;
İnci Odasını Topluyor, İnci Yabancılarla Gitmez, İnci Bazen Öfkeli Olabilir, İnci Karanlıktan Korkmuyor, İnci Bazen Üzgün Olabilir, İnci Saçlarını Yıkıyor Gözyaşı Akıtmadan!, İnci Çok Cesur, İnci’nin Teselliye İhtiyacı Var, İnci Hastalandı, İnci’nin Tartışma Kuralları

Kitabın Adı: Elif Serisi (Bir seri olarak yazılmış olan bu okul öncesi kitapları, hangi konuları içerdiği kitap isimlerinden belli olduğu için tek tek açıklamıyorum. 2 yaşından itibaren bir çocuğun temel eğitimleri, ayrı birer kitapta ele alınmış.)
Yazar: Liane Schneider
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Seride Yer Alan Tüm Kitaplar;

Elif Asla Yabancılarla Gitmez, Elif Annesine Yardım Ediyor, Minik Elif’in Tuvalet Eğitimi, Elif Diş Bakımını Öğreniyor, Elif Hastalandı, Elif Çiftlikte, Elif Diş Doktoruna Gidiyor, Elif Doktora Gidiyor, Elif Denizde, Elif Yüzme Öğreniyor, Elif Okula Başlıyor, Elif Bisiklete Binmeyi Öğreniyor, Elif Hayvanat Bahçesinde, Elif Müzisyen, Elif’in Doğum Günü, Elif Kampa Gidiyor, Elif Pizza Yapıyor, Minik Elif Anaokuluna Başlıyor, Elif ve En Sevdiği Midilli, Elif’e Kardeş Geliyor, Elif Pikniğe Gidiyor, Elif Uçağa Biniyor, Elif Kuaförde, Elif ile Kedisi Mırnav, Elif Dağ Gezisinde, Elif Kurabiye Yapıyor, Elif Alışverişe Gidiyor, Elif’in Dişi Sallanıyor, Elif Tatile Gidiyor, Elif’in İlk Harçlığı, Elif’in Bahar Bayramı, Elif Ata Binmeyi Öğreniyor, Elif Hastanede, Elif Kayak Yapmayı Öğreniyor, Elif’in Yıl Sonu Gösterisi, Elif Futbol Oynuyor, Elif ve Bit Alarmı, Elif Deniz’de Yatıya Kalıyor, Elif Anaokulunda Yatıya Kalıyor, Elif Krep Yapıyor, Elif, Babaannesiyle Dedesini Ziyaret Ediyor

Okul öncesi kitapları için şimdilik bu kadar seçenek ve öneri yeterli olur sanıyorum. Sizler de iyi birer araştırmayla çok daha fazla okul öncesi kitabına ulaşabilirsiniz. İlerleyen günlerde yeni listelerle birlikte olmak temennisiyle…

Pedagog Ercüment EŞSİZ

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…