Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Alt Etti?

Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Alt Etti?

0
188

Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Alt Etti… Nasrettin Hoca fıkraları… Nasreddin Hoca fıkraları… En komik fıkralar… Ders veren fıkralar… Edebiyat Çocuk, Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Alt Etti fıkrasını sizin için derledi…

Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Alt Etti

Hoca Yabancı Bilgini Nasıl Alt Etti

Başını Evde Unutmasın fıkrası için tıklayınız.

Akşehir’e yabancı ülkeden bir bilgin gelir. Şehrin en bilgili kişisiyle tartışmak istediğini söyler. Nasreddin Hoca’yı çağırırlar. Yabancı bilgin, değnekle yere bir daire çizer. Hoca, değneği alıp bu daireyi ortadan ikiye böler. Adam Hoca’nın çizdiğine dik bir çizgi daha çeker, daire böylece dörde bölünmüş olur. Hoca, dairenin üç bölümünü alır gibi yapar, dördüncü bölümü karşısındakine verir gibi işarette bulunur.

Yabancı bilgin, parmaklarını bir araya getirerek elini yere doğru sallar. Hoca, bunun tam tersini yapar. Tartışma sona erince yabancı bilgin şu açıklamayı yapar: “Sizin Hoca çok yaman! Dünyanın yuvarlak olduğunu gösterdim, ‘Ortasında Ekvator var,’ dedi. Dörde böldüm, ‘Dörtte üçü su, dörtte bir kara,’ dedi. ‘Yağmur neden yağar?’ dedim, ‘Sular buharlaşınca göğe yükselip bulut olur, sonra da yağmura dönüşür,’ cevabını verdi.”

Akşehirliler yabancı bilginin bu açıklamasını dinledikten sonra, Hoca’ya da sormuşlar tartışmanın anlamını. Hoca ise şu açıklamayı yapmış: “Obur herif, ‘Bir tepsi baklava olsa,’ dedi. ‘Tek başına yiyemezsin, yarısı benim,’ dedim. ‘Dörde bölsek n’aparsın?’ dedi, ‘Dörtte üçünü yerim,’ dedim. ‘Üstüne ceviz, fıstık filan eksek…’ dedi. ‘İyi olur ama küllü ateşte olmaz, harlı ateş gerek,’ dedim. Alt olup gitti!”

Nasrettin Hoca fıkralarını satın al.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…