Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Galiba Yine Anneni Darılttın-Nasrettin Hoca

Galiba Yine Anneni Darılttın-Nasrettin Hoca

0
249

Galiba Yine Anneni Darılttın… Nasrettin Hoca fıkraları… Nasreddin Hoca fıkraları… En komik fıkralar… Ders veren fıkralar… Edebiyat Çocuk, Galiba Yine Anneni Darılttın fıkrasını sizin için derledi…

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

Çeşitli fıkralarında Timurlenk ile aynı dönemde yaşamış gibi görünür ama bu mümkün değildir. Timurlenk ile çeşitli hikayeleri olan kişi aslında şair Ahmedi’dir. Hikayeler daha sonradan değiştirilmiştir.

Galiba Yine Anneni Darılttın

Odun Yaranla Hınk Deyicisi fıkrası için tıklayınız.

Hoca’nın eşeği ölmüş. Pazardan yeni bir eşek almış. Hoca, eşeğin yularını çekip ardına bakmadan yoluna devam ederken iki hırsız sözleşip yavaşça eşeğin yularını sıyırmışlar. Biri eşeği pazara götürüp satmış. Öteki de yuları başına geçirip Hoca ile beraber evinin kapısı önüne kadar gelmiş. Hoca arkasına dönüp eşek yerine adamı görünce şaşakalmış.

“Ayol sen kimsin?”

Kurnaz hırsız, sesine de üzüntülü bir ton vererek uydurduğu şu hikâyeyi anlatmış:

“Ah, Hoca hazretleri, cahillik… Anamın huzurunda bir gün bir eşeklik ettim. Aşırı derecede canını sıktım. O da “Dilerim eşek olasın,” diye beddua etti. Derhal eşek oldum. Beni pazara götürüp sattılar. Siz aldınız. Sizin mübarekliğiniz sebebiyle tekrar adam oldum!”

Hoca’ya tekrar tekrar teşekkürler etmiş. Hoca da “Haydi bir daha öyle haylazlık etme!” diyerek adamı salıvermiş.

Ertesi gün tekrar eşek almak için pazara gitmiş. Bakmış ki dünkü aldığı eşek yine cambaz elinde dolaşıyor hemen eşeğin kulağına eğilmiş ve gülerek şöyle söylemiş:

“Seni gidi haylaz seni, galiba sözümü dinlemeyip yine anneni darılttın!”

Nasrettin Hoca fıkralarını satın al.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…