Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Nasrettin Hoca-Yemeğin Buharını Yiyen Ücretini Para Sesi Olarak Öder

Nasrettin Hoca-Yemeğin Buharını Yiyen Ücretini Para Sesi Olarak Öder

0
1,176

Yemeğin Buharını Yiyen Ücretini Para Sesi Olarak Öder… Nasrettin Hoca fıkraları… Nasreddin Hoca fıkraları… En komik fıkralar… Ders veren fıkralar… Edebiyat Çocuk, Yemeğin Buharını Yiyen Ücretini Para Sesi Olarak Öder fıkrasını sizin için derledi…

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

Çeşitli fıkralarında Timurlenk ile aynı dönemde yaşamış gibi görünür ama bu mümkün değildir. Timurlenk ile çeşitli hikayeleri olan kişi aslında şair Ahmedi’dir. Hikayeler daha sonradan değiştirilmiştir.

Yemeğin Buharını Yiyen Ücretini Para Sesi Olarak Öder

Galiba Yine Darılttın Anneni isimli fıkra için tıklayınız.

Nasreddin Hoca’nın Akşehir’de kadılık yaptığı günlermiş. Yoksul bir adam, eline geçirdiği ekmek parçası ile birlikte bir aşçı dükkanının önüne gitmiş, orada fıkır fıkır kaynamakta olan et çömleğinin başına gelmiş. Ve sonra ekmeğini çömlekten çıkan buhara tutarak yemeye başlamış. Bunu gören dükkânın sahibi adamın yakasına yapışmış.

“Ver bakalım tirit yemeğinin parasını,” demiş.

Yoksul adam “Yahu, ben senin ne etinden aldım ne de etinin suyundan. İnsaf et…” diye itiraz etmiş.

Dükkân sahibi yoksul adamın yakasını bırakmamış. Tuttuğu gibi Kadı Nasreddin Hoca’nın önüne çıkarmış. Olayı anlattıktan sonra “Bu adamdan şikayetçiyim. Yemeğimin buharından yedi. Paramı isterim Kadı Efendi,” demiş.

Nasreddin Hoca, derhal yoksul adamın ifadesini almış. Olay hakkında bir kanaat sahibi olunca cebinden birkaç akçe çıkarıp avucunda sallamaya başlamış. Sonra da dükkân sahibine “Bu para sesini duydun mu?” diye sormuş.

Dükkân sahibi “Duydum Kadı Efendi!” deyince Nasreddin Hoca taşı gediğine koymuş:

“Yemeğin buharını yemenin ücreti ancak paranın sesini duymaktır. Hakkını al da durma git.”

Nasrettin Hoca fıkralarını atın al.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…