Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Çocuk Edebiyatı Ürünlerinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çocuk Edebiyatı Ürünlerinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

0
238

Çocuk edebiyatı ürünleri, büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimlerini en iyi şekilde tamamlayabilmelerini sağlar. Kültürel ve pedagojik faydalarının yanı sıra çocukların düşünebilmesi, hayal edebilmesi, toplum ile sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için de çok önemlidir. Edebiyat Çocuk‘un bugünkü yazısında çocuk yazınının çocuklar üzerindeki etkilerini tartışacağız…

Çocuk edebiyatı ürünlerinin çocuklar üzerindeki etkileri

Çocuk yazını ürünleri, bütün dünyada özellikle ilk ve orta okul eğitimlerinde kullanılır. Derslerin yanı sıra özel saatlerde ya da müstakil derslerde söz konusu kitaplardan çok ciddi şekilde yararlanılır. Hatta her dersin kazanımları arasına çocuk yazını ürünleri ile elde edilebilecek çıktılar eklenir. Bunun nedeni, çocuk yazını ürünlerinin eğitim ve öğretim faaliyetleri için çok elverişli olmasıdır. Bizim ülkemizde de çocuk edebiyatı ürünlerinden çok ciddi biçimde yararlanılır. Özellikle son yirmi beş yıldır Milli Eğitim Bakanlığı, Türkçe ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümlerinde bu konuyla ilgili çalışmaların yapılmasını istemiştir. Bunların meyveleri de zaman içinde alınmıştır. Çocuklar, söz konusu edebiyat ürünleri ile neler kazanır? Şimdi de bunun üzerinde duralım.

Çocuk yazını ürünlerinin eğitimsel faydaları

Çocuk edebiyatı, Wikipedia‘da şöyle tanımlanır:

“Çocuk Edebiyatı, çocuklar için konuları, karakterleri ve kullanılan dil özelleştirilerek hazırlanan edebî eserlerin oluşturduğu edebiyat koludur.”

Çocuk yazınının en önemli özelliği, çocuklara hitap etmesidir. Karakter, dil, anlatım ve konu açısından çocuklara yönelik olarak yazılan bu edebi ürünlerin çocuklar üzerinde şu etkileri vardır:

  • Çocukların hayal dünyasını geliştirir.
  • Düşünce evrenlerine yeni kavram ve terimlerin eklenmesini sağlar.
  • İnsan ilişkileri açısından çok faydalıdır.
  • Çocuğun kendini tanımasını sağlar.
  • Çocuk, içinde bulunduğu ulusun kültürel özelliklerini öğrenir.
  • Çocuk, belli bir evrensel bilinç kazanır.
  • Dil gelişimi açısından yararlıdır.
  • Eğitim ve öğretim daha zevkli ve eğlenceli bir biçimde yapılır.
  • Çocuk, edebiyat ürünlerinin yaşamı için ne denli önemli olduğunu fark eder.
  • Kendi varlığını duyumsar ve birey olmaya başlar.

Bütün bu özellikler çocuk edebiyatının en önemli katkıları arasında yer alır. Çocukların topluma daha faydalı bireyler olarak yetiştirilmeleri için çocuk yazını ürünlerinin her kademede kullanılması gerekir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…