Çocuk Edebiyatı Atölye Çocuk kitabı nedir? Çocuk kitabı ne değildir?

Çocuk kitabı nedir? Çocuk kitabı ne değildir?

0
2,407

Çocuk kitabı nedir? Aslında ne kadar basit bir soru değil mi?  Adı üzerinde çocuk kitabı. Çocuklar için kaleme alınmış, çocuklar için kurgulanmış ve çocuklar için yayımlanmış eserler. Hepimiz bu çerçeveden rahatlıkla bakabiliriz. Ama dilerseniz, gelin çocuk kitabı hakkında biraz daha derinlere inelim. 

Çocuk kitabı nedir?

Akademik bir tanımlamayla açıklayacak olursak; çocuk kitabı, çocuğun ilgi ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılayan temel eserdir. Konusu, dili, resimleri, teması ve şekilsel özellikleri çocuklara yönelik hazırlanan kitaptır. Çocuk kitabının bir başka temel özelliği ise mizah yönüne sahip olmasıdır. Bu anlamda çocuk kitabı, çocuğun zevkle okuduğu veya okuyacağı eserdir.

Günümüzde maalesef çocuk kitabı veya çocuk edebiyatı adı altında birçok sakıncalı metinler içeren kitaplar yayımlanmaktadır. Çocuk kitaplarının ticari bir meta olarak görülmesi, ülkemiz açısından gelecek kaygısı oluşturan en sorunlu durumlardan birisidir. Gün geçmiyor ki herhangi bir haber bülteninde,  çocuk kitabı adı altındaki kitapların içeriklerinde ‘yuh artık’ dedirtecek cinsten sakıncalı unsurlar bulunmasın. Üstelik daha da beteri, bu tarz kitapların bizzat okullarda dağıtılması ve okul yoluyla çocuklara bulaştırılmasıdır.

Yukarıdaki nedenlerden ötürü çocuk kitabı tanımlamasının dikkatli ele alınması şarttır. Öncelikli olarak çocuk kavramı ele alınmalıdır. Çocuk edebiyatı makalemizde çocukluk için kategorilendirilen yaş gruplarını irdelemiştik. Buradan hareketle, çocuğun doğduğu günden ilgi duyacağı bütün kitaplar aslında çocuk kitabıdır. Bebeklik dönemi ile başlayan kitapla temas, çocukluk ve gençlik dönemiyle devam etmektedir.

Çocuk kitaplarının temel amaç çocuğun yaş grubuna göre gelişimini hedef almak olmalıdır. Çocuğun gelişimine katkı sağlamayacak bütün eserler çocuklar için gereksizdir. Çocuk kitapları çocuk gelişiminin birçok farklı yönünü içerisinde barındırmalıdır.

Çocuk kitabının temel amaçlarından bir başkası çocuğun ruhsal gelişimine katkı sağlamaktır. Çocuğun insanları, hayvanları ve doğayı algılamasına yardımcı olan içeriklerden oluşmalıdır. Duygusal ve kavramsal keşiflerini hızlandırmalı ve çocuğun kendisi ile çevresini tanımasında katkı sağlamalıdır.

Çocuk kitabının bir başka belirgin amacı ve özelliği de çocuğa okuma alışkanlığı katmasıdır. Çocukluk çağında edinim olarak elde edilemeyen okuma alışkanlığının ilerleyen zamanlarda kazanılması çok zordur. Bu nedenden dolayı çocuk kitabının en önemli amaçlarından birisi de okuma alışkanlığı kazandırmak olmalıdır. Kullanılan dilin sade ve akıcı olması, seçilen konunun sürükleyici ya da merak uyandırıcı olması, okuma alışkanlığının kazandırılmasında şarttır.

 

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Cihangir Defterdar
Daha Fazla Yükle Atölye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Defne Ongun Müminoğlu Söyleşisi

Defne Ongun Müminoğlu… Renkgiller Serisi, Çılgın Sörfçüler ve daha nice çocuk kitapl…