Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Roman Yazmak İçin Konular

Roman Yazmak İçin Konular

0
2,197

Roman yazmak için konular… Hangi konularda roman yazabilirim? İnsanları etkileyen hangi duygular üzerine roman yazılabilir? Roman yazmak için yazarların en çok kullandığı konular hangileridir? Roman yazarken kullanılan konular yazara kolaylık sağlar mı? Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Roman Yazmak İçin Konular
Roman Yazmak İçin Konular

Roman yazmak için konular

Yazarlar, roman yazmaya başlamadan önce belli konular üzerinde dururlar ve bazı araştırmalar yaparlar. Seçtikleri konu, onların yaşamında önemli olan bir durumun ya da başkalarının yaşamına dokunan bir duygunun ürünü olabilir. Yazarlar, belli bir zihinsel çabanın mahsulü olarak belli konuları seçerler ve bu konular üzerinde kalem oynatmaya başlarlar. Konu belirlenince artık yazmak onlar için kolay olur. Çünkü kendilerine göre bir yol haritası belirlemiş olurlar ve buna göre güzergah boyunca hareket ederler.  Bir romancının yazma eylemine başlamadan evvel, birtakım olaylardan ve durumlardan etkilenmesi lazımdır ki konusunu belirlesin ve böylece yazmaya başlayabilsin.

Hangi konular seçilebilir?

Roman konuları, bütün insanlığı etkileyecek konular olmalıdır. Elbette, yerel konular da seçilebilir fakat bir romanın daha fazla insanı kapsaması ve o romanın okunması için daha evrensel konular seçmekte yarar vardır. Bu konular dil, din, ırk, renk ya da mezhep fark etmeksizin herkesi etkileyebilecek şeyler olmalıdır. Eğer romanınızın okunmasını istiyorsanız seçeceğiniz konunun mahiyetine dikkat etmelisiniz. Bütün insanları ilgilendiren konular nelerdir?

 • Aşk
 • Sevgi
 • Hırs
 • Nefret
 • Savaş
 • Sınıflar arası mücadele

Belli bir noktaya gelmiş olan romancılara baktığınız zaman, onların böyle konular seçtiğini göreceksiniz. Mesela Dostoyevski’nin Suç ve Ceza isimli romanında Raskolnikov’un başından geçen bir olayın, yani öldürme olayının suç ve ceza boyutu evrensel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Balzac’ın Goriot Baba isimli eserinde zengin ve fedakar bir babanın zaman içinde fakirleşmesi ve fedakarlık yaptığı evlatları tarafından bile kabul edilmemesi anlatılmaktadır.

Örneklerini de verdiğimiz romanların bu kadar benimsenmesinin nedeni seçtikleri konuların insanların yaşamlarına dokunmasıdır. Bu yüzden roman konularını seçerken muhakkak surette tüm insanları kuşatan konular üzerinde durmalı ve seçiminizi buna göre yapmalısınız. Böyle olursa, yazdığınız roman daha fazla insan tarafından okunur ve etki boyutu da genişler.

 • Roman Yazmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

  Roman yazmak istiyorum diyenlere öneriler… Roman yazımı… Roman nasıl yazılır? …
 • Tanzimat Dönemi Roman ve Özellikleri

  Tanzimat dönemi roman ve özellikleri… Romancılık…  Türk romancılığı… İlk…
Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…