Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Biçim Bakımından Çocuk Edebiyatı 1

Biçim Bakımından Çocuk Edebiyatı 1

0
219

Biçim bakımından çocuk edebiyatı 1… Şekil açısından çocuk yazını… Çocuklar için edebiyat… Çocuk edebiyatı… Çocuk yazını… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Biçim Bakımından Çocuk Edebiyatı 1

Biçim bakımından çocuk edebiyatı 1

Çocuklar için yazılmış kitaplar, okuyucu zümrelerinin özelliğine göre şekil açısından farklılık arz eder. Çocuğun yaş ve düzeyine dayalı olarak farklı boy ve ebatlarda olan kitaplar dikdörtgen, kare veya minyatür biçimlerinde olabilir. Renk bakımından da siyah-beyaz ya da renkli olabilir. Söz konusu kitaplarda çocukların düzeyine göre fotoğraf ya da resim kullanılabilir. Bütün bu özellikler, çocukların yaşına, fiziki ve ruhi gelişim seviyesine uygun olarak belirlenir. Okul öncesine ve okul çocuklarına bol görselli kitaplar önerilir iken orta okul dönemindeki çocuklarda fotoğrafların sayısı azalmaktadır. Ergenlik çağına geçildiğindeyse resimlerle fotoğrafların oranı ciddi bir biçimde azalır. Biçim Bakımından Çocuk Edebiyatı 1

Çocuğun yaşına dayalı olarak hazırlanmış olan kitapların şekil açısından özellikleri şöyledir:

Tanıma ve algılama kitapları: Bebeğin karşılaştığı ilk kitaptır. Bolca resim vardır bu kitaplarda. Daha çok dinlemesi ve resimlere bakması için yazılmıştır. Bir buçuk yaşını geçen çocuklarda ilginin devamlılığı sağlandığında, çocukta kitap kavramı gelişir. 18 aylıktan başlayarak çocuğun zemini tek renk olan ve her gün rastladığı varlıkların resimlerin yer aldığı kitaplara ilgi gösterdiği, karmaşıklık içermeyen, basit, açık olaylarla hareketleri anlayabildiği görülür.

Çocukların her gün rastladığı eşyalarla nesneler resmedilmektedir. Bu eşyalar ve nesneler, görsel ve dramatik olarak, kodlar şeklinde ve dinlemeyle çocuğun kelime hazinesini geliştirmeye hitap etmektedir. Bill Gillham’ın “İlk Kelime Resimli Kitabı” Helen Oxenbury’nin “Bebek Tablo Kitabı” ve Garth Williams ile Tana Hoban’ın hazırladığı kitaplar bu çerçevede ele alınmaktadır.

Özel nitelikli kitaplar: Çocukların 4 yaşına kadarki gelişiminde kullanılmaktadır. Çocukların tüm duyu organlarını kullanabilmesine dönük, kimi zaman kabartma resimler ile yapılmış ya da 3 boyutlu tasarımlar şeklinde hazırlanmış eserlerdir. Söz konusu kitaplarda çocuklara sorular sorulmaktadır ve söz konusu soruların yanıtları başka sayfalarda bulması istenmektedir.

Tekerleme ve yuva şarkısı kitapları: Bu tür kitaplarda çocuk şarkıları ile tekerlemelerin resme dayalı canlandırmalar vardır. Bundan dolayı çocukların dinleme becerileri gelişmektedir. Bu yüzden müzik ile kullanılmaktadır.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…