Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Paylaş ki Çoğalsın /Kafa Açan Öyküler

Paylaş ki Çoğalsın /Kafa Açan Öyküler

0
157

Paylaş ki Çoğalsın…  Kafa Açan Öyküler…  Kısa öyküler… Çocuk edebiyatı… Yetişkinler için öyküler… En güzel öyküler… Hayata dair öyküler… Ders veren öyküler… Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Kafa Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Paylaş ki Çoğalsın hikayesini derledik.

paylas-ki-cogalsın

Paylaş ki Çoğalsın /Kafa Açan Öyküler

Hedefe Giden Yolun Sürprizleri hikayesini okumak için tıklayınız.

Kitapların hayatımıza kattığı güzelliklerin, bilgeliğin, çoğalan gülümsemelerin ve artan iyiliklerin farkında olan emekli bir albay, yaşadığı şehirde okuduğu kitaplarla herkesin tanışmasını; bu güzelliği herkesle paylaşmayı hayal etmiş. “Bunu nasıl yapabilirim?” diye düşünürken; “En yakından başlamalı!” diye karar verip; yaşadığı şehirde fakirlik nedeniyle kitap okuyamayan çocuklarla kitaplarını paylaşmaya karar vermiş. İçinden bu çocuklara kitapları hediye etmek geçiyormuş; fakat kendisi de o kadar zengin değilmiş. Zengin kütüphanesini paylaşmak en iyisiymiş.

Kitapları çocuklara ödünç vermeyi ve bazen de evinde onları kitap okumak için evine davet etmeyi planlamış. Bu yol ile hayalini gerçekleştirmek isteyen albay, hemen yola koyulmuş. Albayın bu kararı en çok sevinen, kitaplara heyecanla bakıp bakıp satın alamadan geçen, markette çalışarak kazandığı çok az bir maaşla evine yardım etmeye çalışan, küçük çocukmuş. Tüm boş vakitlerinde koşa koşa albayın evine geliyor ve heyecanla okuduğu kitabı verip yenisini alıyormuş. Eve gidince de kitapları sesli sesli okuyup evdekilerle de paylaşıyormuş. Küçük çocuğun bu ilgi ve heyecanı evdekileri de çok mutlu ediyormuş. Annesi ise maddi imkânsızlıklar dolayısıyla çocuğuna alamadığı kitapları veren albaya her gün minnettarlıkla dua ediyormuş. Küçük çocuk da albayın hayatına kattıklarını hiçbir zaman unutmamış. Çünkü fakir, küçük çocuk, kitapların keşfetmesine yardımcı olduğu yetenekleri ile başarılı olmuş. O da aynı yolu izleyerek başkalarının da hayatlarına dokunmak istemiş. Sonra ne mi olmuş? O fakir küçük çocuk, ülkesindeki okurlara bedava kitap dağıtan, halk kütüphanelerini ilk kuran kişi olmuş. Küçük bir şehirde paylaşılan güzellik, koca bir ülkeye yayılmış.

Kafa Açan Öyküler kitabını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…