Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Köpek, Horoz ve Tilki/Ezop Masalları

Köpek, Horoz ve Tilki/Ezop Masalları

0
229

Köpek, horoz ve tilki…  Ezop Masalları… Aisopos Masalları… Ders veren masallar… Çocuklar için masallar… Eğlenceli masallar. Fabl…. Edebiyat Çocuk‘ta bugün Köpek, Horoz ve Tilki isimli masal var…

köpek

Köpek, Horoz ve Tilki

Çakala Yakalanan Tavuk isimli masal için tıklayınız.

Günlerden bir gün, yaz mı desem bahar mı? Güzel mi güzel bir günde, köpek ile horoz, arkadaş olmuşlar. O diyar senin, bu diyar benim deyip gezip tozmaya başlamışlar. Az mı gitmişler çok mu bilmem, ama güneş, dağların ardından kaybolup batmak üzereymiş. Horoz, bir ağaç bulup dalına tünemiş. Köpek de ağacın dibindeki kovuğa girmiş. Birbirlerine iyi akşamlar, tatlı rüyalar dileyip mışıl mışıl uykuya dalmışlar.

Derken, gün ağarmaya başlamış. Yıldızlar birer birer evlerinin yolunu tutmuş. Horoz, güne merhaba demek için ötmeye başlamış. Öttükçe ötmüş, sesi, dağı taşı yerinden oynatmış. Bu sesi duyan tilki, sesin geldiği yöne doğru koşup gelmiş. Ağacın dalında horozu görür görmez ne yapacağını şaşırmış. Bir o yana bir bu yana gitmiş. Tatlı dilli, sevecen yüzlü bir tilki rolünü oynamayı aklına koymuş. Horoza, “Aman kardeşim! Güzel sesli yaman kardeşim! Hele şöyle yanıma geliver. Gel de seninle bir kucaklaşalım, hasret giderelim,” demiş.

Horoz, bir ötmüş, iki ötmüş, üçüncüde şöyle demiş:

“Kapıcı, ağacın dibinde uyuyor, onu uyandırıver de kapıyı açsın. Ben de aşağıya ineyim, bir güzel kucaklaşalım.”

Tilki de horozun sözüne inanmış. Ağacın etrafında dört dönmeye başlamış. O sırada köpek uyanmış, tilkinin üzerine atlayıp onu paramparça etmiş. Bu masal da burada bitmiş.

* * *

El elden üstündür. Başkalarına tuzak kuranlar, kurdukları tuzağa kendilerinin de düşebileceğini unutmamalıdır.

Ezop Masallarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…