Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Tilkinin Ayıya Verdiği Akıl Ezop Masalları

Tilkinin Ayıya Verdiği Akıl Ezop Masalları

0
385

Tilkinin Ayıya Verdiği Akıl Ezop Masalları… Aisopos Masalları… Ezop Masalları… Ders veren masallar… Çocuklar için masallar… Eğlenceli masallar. Fabl…. Edebiyat Çocuk‘ta bugün Tilkinin Ayıya Verdiği Akıl isimli masal var…

tilkinin ayıya verdiği akıl

Tilkinin Ayıya Verdiği Akıl Ezop Masalları

Ezop Masalları Aslan ile Fare için tıklayınız.

Bundan çok zaman önce, ne zaman olduğu bilinmez bir zamanda bir tilki, ormanda yalnız başına dolanıp dururken, bir ayının at ölüsü yediğini görmüş. Hemen yanına gelip, “Kardeş, bu nasıl iştir ki her gördüğümde at yiyorsun. Bunu nasıl başardığını merak ediyorum,” demiş.

Ayı, “Gel sana da öğreteyim,” demiş.

Sonra birlikte yola koyulmuşlar. Bir müddet sonra bir atın yayıldığı bir yere gelmişler.

Ayı, “At yatarken sessizce gelirsin, kuyruğunu kendi kuyruğuna bağlarsın, sonra da dişlerini bacağının birine saplayıp yakalarsın,” demiş.

Kurnaz tilki, aramış taramış bir at bulmuş. At uyurken atın kuyruğunu kendi kuyruğuna tam yeni bağlamış ki at, birden uyanmış ve kalkıp ormanın içinde dolanmaya başlamış. At önde, tilki arkada koşarken onları bir tavşan görmüş. Tilkiye, “Bu ne hal, tilki kardeş?” diye sormuş.

Tilki, bu durumunu hiç de hissettirmek niyetinde değilmiş. Nefes nefese, “Atla biraz gezinti yapıyoruz,” diye cevap vermiş.

Tilki ile at, bir müddet daha koşmaya devam etmişler. Aslında tilki, sürünmeye devam etmiş. Nasıl olmuşsa bir ara kuyrukları çözülmüş. Tilki, yuvarlana yuvarlana soluğu derenin kenarında almış. Bu yorgunluğun üzerine bir güzel su içmiş. Sonra kendi kendine, “Bir daha mı, tövbeler olsun. Başkasının, sözüne uyup iş yapar mıyım hiç,” deyip yuvasının yolunu tutmuş.

***

Kimse, ayranım ekşidir demez. Her duyduğuna inanma. Verilen her öğüdü, söylenen her fikri, araştırmadan doğru sayma. Tilkinin Ayıya Verdiği Akıl

Ezop (Aisopos) kimdir?

Hayvan masallarının efsanevi babası Aisopos’un yaşamı üstüne elimizde kesin bir bilgi yok. İlk çağ söylencelerine göre İ.Ö. 6. yüzyılda yaşamış bir köleydi ve Frigya’da doğmuştu; ama Trakya’da Samos’ta, Sardeis’te, Mısır’da doğduğunu ileri sürenler de vardı. Plutarkhos’a bakılırsa çirkin, kekeme ve kambur biriydi, ama ince bir zekaya sahipti. Hiçbir şey yazmamış, ama anlattığı hayvan masallarıyla büyük bir üne kavuşmuştu. Büyük ihtimalle bu çağlarda Anadolu, Ege Adaları ve Yunanistan’da halk arasında üretilen hayvan masallarının tümü, Aisopos’a mal edildi. Hayvanların başoyuncu olduğu bu masalların kimilerini Sokrates, şiir biçimine soktu. Kapsamlı ilk Aisopos derlemesini, Phaleronlu Demetrios İ.Ö.4. yüzyılda yayımladı. Latinlerde Phaedrus (İ.S. 1.yy) ve Avienus (İ.S.4. yy), tüm orta çağ masalcıları, daha sonra da La Fontaine, bu masallardan geniş biçimde yararlandılar.

Ezop Masallarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…