Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Çiftçi ile Kartal Ezop Masalları

Çiftçi ile Kartal Ezop Masalları

0
266

Çiftçi ile Kartal… Ezop Masalları… Aisopos Masalları… Ezop Masalları… Ders veren masallar… Çocuklar için masallar… Eğlenceli masallar. Fabl…. Edebiyat Çocuk‘ta bugün Çiftçi ile Kartal isimli masal var…

Çiftçi ile Kartal Ezop Masalları

Çiftçi ile Kartal Ezop Masalları

Tilkinin Ayıya Verdiği Akıl isimli öykü için tıklayınız.

Bir varmış bir yokmuş, dünyada olmayan şey yokmuş. Bundan çok zaman önce, ne zaman olduğu bilinmez bir devirde, çok iyi yürekli bir kartal varmış. Kimin başı derde düşse yardıma koşarmış. Bu yüzden de ormandaki bütün hayvanlar onu çok ama çok severmiş. Küçük büyük herkes, ona saygı ve sevgi gösterirmiş.

Günün birinde kartal, gezmeye çıkmış. O diyar senin bu diyar benim deyip gezmiş de gezmiş. Derken, bir çiftlik görmüş ve bahçesindeki avluya konup, biraz dinlendikten sonra tekrar havalanmış. Ama bir türlü kendine gelemiyormuş. Neden mi? Çünkü kartalın ayağı, tuzağa yakalanmış. Zavallı kartal, çırpındıkça çırpınmış.

Tam bu sırada bir çiftçi, uzaktan kartalı görmüş. Haline çok ama çok acımış. Sonra gelip kartalı kurtarmış. Kartal, sevinç içinde mutluluk şarkıları söyleyerek uçup gitmiş. Mavi bulutların arasında kaybolmuş. Teşekkür eder gibi, kanatlarını çiftçiye doğru çırpıyormuş.

Kartal, çiftçinin iyiliğini unutmayarak her gün yanına gidip gelmiş.

Çiftçi, bahçede eski mi eski bir duvarın yanında yemeğini yiyormuş. Kartal, yine çıkıp gelmiş. Çiftçinin şapkasını kaptığı gibi uçup gitmiş. Çiftçi, kartalın peşinden koştukça koşmuş. Bir yere gelince kartal, şapkayı bırakmış. Çiftçi, tam şapkasını alacakmış ki yerde bir yığın altın görmüş. Bu altınları bir süredir Kartal, her gün gelip buraya koyuyormuş

Çiftçi, altınları cebine, şapkasına doldurup yemeğini yemek için eski yerine gelmiş. Bir de ne görsün, altında oturduğu eski duvar yıkılmamış mı? Çiftçi, haline şükretmiş. Neden mi? “İyi ki duvarın yanında değildim. Eğer orada olsaydım, duvarın altında kalırdım,” demiş. Kartal, altınları göstermesi yanında, çiftçiyi böyle bir tehlikeden koruyarak çok ama çok mutlu etmiş. Bundan sonraki ömrünü, çiftçi, hep iyilik yapmakla geçirmiş.

* * *

İyilik yapan, iyilik bulur. Yaptığı iyilik bir gün kişinin kendisine döner.

* *

Ezop Masallarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…