Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Ezop Masalları Aslan ile Fare

Ezop Masalları Aslan ile Fare

0
257

Ezop Masalları Aslan ile Fare. En güzel Ezop Masalları… Eğitici ve öğretici masallar… Edebiyat Çocuk’ta bugün Ezop Masallarından Aslan ile Fare…

Ezop Masalları Aslan ile Fare

Ezop Masalları Tilki ile Leylek için tıklayınız.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, kendi halinde yaşayan bir fare varmış. Uzun, ince kuyruklu bu fare, biraz da akılsızmış. Her şeyi unutuyormuş.

Öyle unutkanmış ki bir arkadaşını ziyarete gitse yolun yarısında kime gideceğini unutur, gerisin geri dönermiş. Eve gelse bütün gün evde neden yalnız oturduğunu düşünür dururmuş. Bu fare, böyle tuhaf mı tuhaf bir fareymiş.

Şaşkın fare, günün birinde fındık tarlalarının arasında oradan oraya koşup duruyormuş. Birdenbire sert bir şeye çarptığını hissetmiş. Bir o yana bir bu yana bakmış. Karşısında pençesini açmış koca bir aslan görmesin mi!

Aslan, sinirli sinirli fareye doğru bakıyormuş. Zavallı fare, ne diyeceğini şaşırmış. Korkusundan tir tir titriyormuş. Meğer fare, aslanı uykusundan uyandırmış. Aslan da bu duruma çok sinirlenmiş. Fare, aslanın huzurunda boynunu bükerek, “Lütfen efendim! Ne olur affedin. Bu iyiliğinizi asla unutamam,” demiş.

Aslan, fareye acımış. Kendi kendine, “Bu ufacık yaratığın bana ne iyiliği dokunabilir ki,” diye düşünmüş.

“Seni serbest bırakıyorum, istediğin yere git. Doğrusu bu iyiliğimi nasıl ödeyeceğini de çok merak ediyorum,” demiş.

Sonra Aslan bir tarafa, fare bir tarafa yol almış.

Günlerden bir gün fare, yine ormanda geziniyormuş. Birdenbire inleme sesleri duymuş. Sesin geldiği yöne doğru koşmuş. Bir de ne görsün, koca aslan, bir tuzağa yakalanmasın mı! Fare, hemen aslanın yanına gitmiş ve tuzağın iplerini kıtır kıtır kemirmeye başlamış. Göz açıp kapayana kadar bütün ipleri kemirmiş. Aslan da tuzaktan kurtulmuş.

Aslan, bu minik varlığın ne büyük bir iş başardığını görmüş. Kimseyi küçük görmemesi gerektiğini iyice anlamış. Sonra fareye çok teşekkür etmiş. O günden sonra iki güzel arkadaş olmuşlar. Ömür boyu dost olarak kalmışlar.

***

İyilik yap, denize at. Balık bilmezse, Halik (Yaratan Allah) bilir.

Ezop Masallarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…