Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Ezop Masalları Karga ile Keklik 1

Ezop Masalları Karga ile Keklik 1

0
471

Ezop Masalları Karga ile Keklik… En güzel Ezop Masalları… Eğitici ve öğretici masallar… Edebiyat Çocuk‘ta bugün Ezop Masallarından Karga ile Tilki…

 

Aisopos (Ezop) Hakkında 

Hayvan masallarının efsanevi babası Aisopos’un yaşamı üstüne elimizde kesin bir bilgi yok. İlk çağ söylencelerine göre İ.Ö. 6. yüzyılda yaşamış bir köleydi ve Frigya’da doğmuştu; ama Trakya’da Samos’ta, Sardeis’te, Mısır’da doğduğunu ileri sürenler de vardı. Plutarkhos’a bakılırsa çirkin, kekeme ve kambur biriydi, ama ince bir zekaya sahipti. Hiçbir şey yazmamış, ama anlattığı hayvan masallarıyla büyük bir üne kavuşmuştu. Büyük ihtimalle bu çağlarda Anadolu, Ege Adaları ve Yunanistan’da halk arasında üretilen hayvan masallarının tümü, Aisopos’a mal edildi. Hayvanların başoyuncu olduğu bu masalların kimilerini Sokrates, şiir biçimine soktu. Kapsamlı ilk Aisopos derlemesini, Phaleronlu Demetrios İ.Ö.4. yüzyılda yayımladı. Latinlerde Phaedrus (İ.S. 1.yy) ve Avienus (İ.S.4. yy), tüm orta çağ masalcıları, daha sonra da La Fontaine, bu masallardan geniş biçimde yararlandılar.

Ezop Masalları Karga ile Keklik

Bir varmış bir yokmuş, bundan çok zaman önce bir karga ile bir keklik varmış. Her nasılsa karga, kekliğe gönlünü kaptırmış. Aşkından deli divane olup yollara düşmüş. Ama keklik, kendine layık bir eş olarak onu görmüyormuş.

Neden mi? Çünkü karga, çöplüklerden çıkmaz, onun bunun leşini yer, pislik içinde yaşarmış. Ama keklik, dağda-bayırda, yeşil otların içinde, pınarların kenarlarında gezermiş. Bu yüzden karganın teklifini dikkate bile almamış. Ne yazı ki karganın aşkı gün geçtikçe büyüyormuş. Keklik, her ne kadar kargaya, ben seni istemiyorum, dese de karga vazgeçmemiş. Keklik, bakmış olacak gibi değil, şu teklifi yapmış:

“Gel birlikte kral aslana gidip bu durumu danışalım. O, bize bir yol gösterir,” demiş.

Günün birinde yola koyulmuşlar. Kralın huzuruna gelmişler.

Keklik, “Sayın kralım! Karga, benimle evlenmek istiyor, fakat o hep pis yerlerde gezer, ben ise temizliği çok severim. Ben şimdi bununla nasıl evlenip bir ömür boyu mutlu yaşarım,” demiş.

Karga, “Söz veriyorum, bundan sonra asla pislik yemeyeceğim, hep temiz kalacağım, yeter ki keklik teklifimi kabul etsin,” demiş.

Keklik, karganın sözünde durması şartıyla evlilik teklifini kabul etmiş. Derken kral aslan bu ikisinin nikâhlarını kıymış. Düğün dernek kurulmuş. Bütün hayvanlar bu düğüne gelmiş. Yemekler yenmiş, şerbetler içilmiş ve karga ile keklik, dünya evine girmişler.

İlk günler karga, sözünde durmuş. Her ne kadar pisliği yiyen arkadaşlarını görünce içi gitse de söz verdiği için onlara uymamış.

Ezop Masallarını satın al…

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…