Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Masal Dinleme Neden Önemlidir?

Masal Dinleme Neden Önemlidir?

0
192

Masal dinleme neden önemlidir? Masal…. Türk masalları… Masalların dünyası… Masalların önemi? Masal ve eğitim… Masal dinlemenin çocuklar için faydaları… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Masal Dinleme

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Masal dinleme neden önemlidir?

Edebiyatın en önemli türlerinden biri olan masalları, hepimiz çocukluğumuzda dinlemişizdir. O büyülü dünyaya, çocukluğunda ya da çocuklarına okuduğunda girmeyen yoktur. Türk Dil Kurumu‘nun çevrimiçi Türkçe sözlüğünde “masal” şu tanımla yer almaktadır:

“Genellikle halkın yarattığı, hayale dayanan, sözlü gelenekte yaşayan, çoğunlukla insanlar, hayvanlar ile cadı, cin, dev, peri vb. varlıkların başından geçen olağanüstü olayları anlatan edebî tür.”

Masallar, sözlü geleneğin ürünüdür, çok eski dönemlerde insanların anlatma ve dinleme ihtiyacını masallar ile giderdiğini hepimiz biliyoruz. Masallar sayesinde insanlar, bir araya toplanıp sosyalleşmiş, eğitimsel çalışmalar içerisinde bulunmuş, hayal dünyalarını genişletmiştir. Özellikle köy odalarında ya da konukluklarda masallar ve halk hikayeleri anlatılmıştır. Böylece çocuklar, belli düşünceleri almış ve öğrenmiştir.

Masal dinlemenin çocuklar için önemi nedir?

Masallar, eğitim ve öğretim açısından oldukça önemli edebiyat ürünleri arasında yer alır kuşkusuz. İnsanlığın ilkel dönemlerine ışık tutan masallar, daha çok küçük yaşlarda çocukların sosyalleşmesini sağlar. Çocuklar masal sayesinde dinleme alışkanlığı kazanır. Bunların yanı sıra masal dinlemenin şu yararlarından söz etmek mümkündür:

  • Dinleme alışkanlığı kazandırır.
  • Sosyalleşme fırsatı sunar.
  • Bireyselleşmeyi sağlar.
  • İyi kötü, doğru yanlış ve faydalı zararlı gibi kavramların öğrenilmesini sağlar.
  • Anne ve baba ile çocuğun ilişkilerinin benzersiz bir biçimde düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Hayal dünyasını genişletir.
  • Yeni bakış açıları kazandırır.
  • Eksikleri tespit etme ve tamamlama konusunda çocuğun ufkunu genişletir.
  • Çocuğun dünyasını zenginleştirir.

Görüldüğü gibi masallar, çocukların hem eğitimleri hem de zihinsel gelişimleri için çok önemlidir. Özellikle okuma yazmayı öğrenmemiş, okul öncesi dönemdeki çocuklar için masal dinlemenin yadsınamaz önemi ve değeri vardır.

Masalların büyülü dünyası

Masalların büyülü ve benzersiz bir dünyası vardır. Çocukları bu dünyanın kapısından içeri sokmak, onları insanlığın evrensel değerleri ile tanıştırmak ve bu değerleri yaşamlarında pratiğe dökmelerini sağlamak çok önemlidir. Masalları okumak ve dinlemek çocukların yaşamlarını değiştirir, güzelleştirir ve zenginleştirir.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…