Edebi Dil Nedir?

0
931

Edebi dil nedir? Edebiyat dili denince ne anlamak gerekir? Edebi metinlerde kullanılan dil nasıldır? Günlük dilden farklı tarafları var mıdır? Edebi dilin özellikleri nelerdir? Tüm bu bilgiler Edebiyat Çocuk‘ta…

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Edebi dil nedir?

Edebiyat dili terimini açıklamadan evvel dili tanımlamakla başlamak gerekir. Dil, insanoğlunun ve hayvanların anlaşmak üzere kullanmakta olduğu ses, işaret ve simgelerin bütünüdür. Her canlının şöyle ya da böyle kullandığı bir dil vardır. İnsanoğlunun konuşmak, anlaşmak, birbiriyle ilişki kurmak üzere kullanmış olduğu dil, bilinen bir tanımla göstergeler sistemidir. “Gösterge” gösterenle gösterilenden müteşekkil bir sistemdir. Bütün sözcükler, bir başka sözcüğe göndermelerde bulunur ve sözcüklerin manası bu göndermeler ile oluşur. Dil, toplumsal ve ferdi hayatın belirli bir düzen içinde ilerlemesine yönelik olarak kullanılan araçtır. Dil, seslerle ve seslerin yazıya evrilmiş şekilleriyle kullanılır. Bunun dışında jestlerle mimikler de bir tür dildir.

Edebiyat dili nedir?

Edebi dil, insanoğlunun kullandığı gündelik dilden alınıp edebi metinlerde farklı bir çehre kazanan dildir. Edebi metinler inşa edilirken kullanılan dil, süslü ve sanatlıdır. Sembollerle ve imgelerle doludur. Yazarlarla şairler, söyleyeceklerini direkt olarak değil de dolaylı şekilde aktarırlar. Edebi dilin başka özellikleri de vardır:

  • Mecazlarla yüklüdür.
  • Mümkün olduğu kadar kurallı bir şekilde kullanılır.
  • Yazarlarla şairler, anlatacaklarını direkt olarak değil de bazı anlatım türlerine (tasvir, diyalog, tahlil, iç diyalog, monolog, bilinç akışı vs.) başvurmak suretiyle ortaya koyar.
  • Edebiyat dilinde yoğunlaşma bulunur, kelimeler ilk anlamları ile kullanılmamaktadır.

Bu bilgilerden yola çıkarak söylersek edebi dil, sanatsal eserlerde tercih edilen ve gündelik dilden farklı tarafları olan arz eden dildir.

Edebiyat dilinin gündelik dilden farkları nelerdir?

Gündelik dil, iletişime yönelik olarak kullanılan dildir. Bundan dolayı insanlar, duygu ve düşüncelerini en hızlı ve basit şekliyle anlatmak ister. Oysa edebiyat metinlerinde kullanılan dil estetik bir dildir, yazarlarla şairler mümkün olduğunca en yoğun ve simgesel biçimde hayallerini nakletmek isterler. Gündelik dilde dil kurallarına uyulmamaktadır fakat edebiyat dilinde dil bilgisi kurallarına uyulmaktadır. Gündelik hayatta kullanılan dil, sadeyken  edebiyat dili incelikli ve ağırdır.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…