Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Engelleri Yıkmak-Ufuk Açan Öyküler

Engelleri Yıkmak-Ufuk Açan Öyküler

0
179

Engelleri Yıkmak öyküsü… Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Ufuk Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Engelleri Yıkmak hikayesini derledik.

Engelleri Yıkmak

Engelleri Yıkmak-Ufuk Açan Öyküler

Ödenen Fatura öyküsü için tıklayınız.

Kör ve sağır olduğu halde çocuk eğitimi alanında çok önemli eserler ortaya çıkaran,  ünlü bilim insanı Helen Keller’a sormuşlar:

“Engellerinize rağmen bu kadar çok şey başarmanızın sırrı nedir? ”

Keller, öğretmeninden bahsederek şöyle cevap verir:

“Eğer o olmasaydı; benim ismim dahi duyulmazdı!”

Öğretmeninin çocukluğu ise türlü zorluklarda geçmişti Helen’in. O da küçük yaşta geçirdiği ateşli hastalık nedeniyle neredeyse hiç göremiyordu. Bu durum öğretmenini psikolojik olarak da etkilemiş ve bir defasında delilik teşhisi bile konulmuştu. Hatta bir akıl hastanesinin bodrum katında kilitli bile yaşamıştı bir süre. Yanına kim gelirse gelsin saldırgan tavırlar sergiliyordu. Bazen de etrafındaki kimseyi görmüyor, kendi içine kapanıyordu. Herkes ondan ümidi kesmişken biri yoldaş oldu ona. Bir tek yaşlı bir hemşire ona inanıyordu.

Bu zavallı çocuğa sevgi göstermekten kendini alamıyordu hemşire ve her gün onu ziyaret ediyordu. Öğretmen bu sıkıntıları yaşadığı çocukluk yıllarında, yaşlı hemşireyi defalarca görmezden gelmesine rağmen, kadın hiç yılmadı. Ziyaretlerinde ona kurabiyeler getirmeye, şefkat göstermeye, sevgi dolu ve hayata dair cesaretlendiren sözler söylemeye devam etti. Çünkü onun sevgiyle tekrar hayata dönebileceğine inanıyordu!

Helen’in; “O olmasaydı…” diye bahsettiği öğretmeni sonunda doktorların da gözlemleyebileceği değişiklikler gösterdi. Eski saldırganlığından eser kalmamaya; hatta sevgi ve incelik belirtileri göstermeye başlamıştı küçük kız. Bu iyileşme onu bodrum katından kurtardı. Ve en sonunda, bir gün Helen’in öğretmeni olacak küçük kız, taburcu olmayı hak edecek kadar iyileşti!

Yaşlı hemşirenin sayesinde hayata tutunan kız, hayatını başkalarına yardım etmeye adayan bir genç kadın oldu. Hellen Keller’daki gizli yeteneği gören de o oldu. Hellen’in hayata karşı ürkek hallerini yok edip de başka hayatlardaki ürkekliği alan bir eğitimci olmasını teşvik edene kadar onu sevdi, eğitti. Onunla oyunlar oynadı ve onunla çalıştı. Kendisini hayata tutunduran yaşlı hemşiresi gibi o da bir hayata ışık tutmuştu: Hellen Keller’in hayatına!

Eğer o yaşlı hemşire olmasaydı Hellen’i hayata kazandıran öğretmeni olmayacaktı. Şimdi de Hellen’in cesaretlendirdiği, eğittiği yüzlerce öğrencisi; “Hellen Keller olmasaydı, ben böyle olamazdım!” diyecekleri günü bekliyorlar. Bu iyilik zinciri kim bilir daha nerelere kadar uzanır? Ama en önemlisi bu zinciri oluşturan ilk halka belki de; inanmak ve çabalamak!

Ufuk Açan Öyküler isimli kitabı satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…