Çocuk Edebiyatı Haber Dünya Çocuk Edebiyatından Merhabalar

Dünya Çocuk Edebiyatından Merhabalar

1
300

Edebiyat Çocuk sitemizden siz değerli okuyucularıma kocaman merhabalar. Çocuk edebiyatı dünyasına ufak da olsa bir katkı yapabilme hayaliyle çıktığımız bu yola, siz değerli okuyucularımızla birlikte devam etmek amacındayız. Hem ülkemizde hem de dünyadaki çocuk edebiyatı ile ilgili haberleri, kitap incelemelerini, gelişmeleri karınca kararınca sizlere sunmaya çalışacağız. Sitemizin bu kısmı dünya çocuk edebiyatı hakkında olacak.  Tekrardan hepiniz sitemize hoş geldiniz.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Küçük Prens kitabının yazarı Antoine de Saint-Exupéry

İlk yazıma Küçük Prens kitabının yazarı Antoine de Saint-Exupéry başlamak istiyorum. Hepinizin bildiği gibi Küçük Prens her ne kadar çocuk edebiyatı alanına girse de o artık milyonlarca küçüğün ve büyüğün gönlünde taht kurmuş bir kitaptır. Böyle güzide bir kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupéry 1900 yılında Fransa’da doğmuştur. Babasını daha dört yaşında kaybeden yazarın ilk eğitimini annesi vermiştir. Küçüklüğünde uçaklara ve uçmaya merak saran yazarımız, 12 yaşında evlerinin yakınında bir hava limanında gizlice uçakları seyrederken bir pilot tarafından fark edilerek uçağa alınmış ve ilk uçuşunu gerçekleşmiştir. İlerleyen yaşlarında ticaret ile uğraşan yazarımız, 1926 yaşında pilotluğa başlayarak, bir posta uçağında uçuşlara başlamıştır. 35 yaşına geldiğinde uçağının arıza yapmasıyla birlikte Tunus’ta bulunan bir çöle iniş yapmak zorunda kalmış ve dört gün sonra bulunabilmiştir. Yazarımız ikinci dünya savaşı sırasında ülkesinin işgal edilmesine çok üzülerek orduya göreve gitmiş ve 1944 yılında bir askeri uçuş sırasında uçağı denize düşmüştür. Uçağının enkazı 2000 yılında bulunabilmiştir.

Merci Suarez Changes Gears yayımlandı

Sıra geldi dünyadaki çocuk edebiyatındaki gelişmelere. İlk olarak Meg Medina tarafından yazılan MERCI SUÁREZ CHANGES GEARS kitabından bahsetmek istiyorum. Kitap Candlewick yayınevi tarafından çıkarıldı. 368 sayfadan oluşan kitap 9-12 yaş arası çocuklar için. Casitas’da yaşayan ve samimi ve sıcak bir ev hayatı olan Merci’nin karşılaştığı olaylar, arkadaşlarıyla ve ailesiyle olan ilişkilerini anlatıyor.

Harbor Me kitabı çıktı

İkinci kitabımız Jacqueline Woodson’un HARBOR ME kitabına.  Penguin yayınlarından çıkan kitap 176 sayfa ve 10 yaş ve üstü çocuklar için. Kitap dilindeki akıcılık ile kitapseverlerin gönlünde şimdiden taht kurdu. Yazının sonuna geldik. Çocuklarımın kitap okuma alışkanlığına yapacağım ufak bir katkı bizleri çok mutlu edecektir. Hepinize edebiyatlı günler dilerim.

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Kitap Önerileri: 3-6 Yaş

Bütün dünyayı saran corona virüsü nedeniyle hepimizin evlere hapsolduğu bu günlerde, çocuk…