Çocuk Edebiyatı Haber Yazar Fuat Sevimay Çocuk Kitabı Yazdı

Yazar Fuat Sevimay Çocuk Kitabı Yazdı

0
363

Yetişkin edebiyatı alanında yazdığı  roman ve çevirileriyle tanınan yazar Fuat Sevimay, iki farklı çocuk kitabıyla çocuklara merhaba dedi.   

Anarşık ve Kapalıçarşı romanlarıyla tanınan yazar Fuat Sevimay, Hayal Kurmak Bedava (+10 yaş) ve Hişt! Hişt! (+7 yaş) isimli kitaplarını çocuk okuyucuları ile buluşturdu. Hep Kitap markasıyla yayımlanan eserlerden Hayal Kurmak Bedava’nın çizimlerini Mustafa Delioğlu resimlerken,  Hişt! Hişt! isimli eserin illüstrasyonlarını Gökçe İrten yaptı.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Hayal Kurmak Bedava

Hayal ederseniz hayattan ne isteyeceğinizi bilirsiniz.

Kerem ve sınıf arkadaşları yeni öğretim döneminde oldukça şaşkındır. Yeni öğretmenleri derse başlamadan önce tüm öğrencilerinden beş dakika boyunca hayal kurmalarını ister. Hayal kurarken de korkmamalarını ve kendilerini sınırlamamalarını söyler. Çocuklar hayallerinde kâh geçmişe kâh geleceğe giderler. (Tanıtım bülteninden)

Hişt! Hişt!

Yaz tatilinde evde canı sıkılan kahramanımız, kitapların arasından birinin “Hişt! Hişt!” diye seslendiğini duyar. “Hişt! Hişt!” diye seslenen Sait Faik Abasıyanık’tan başkası değildir. Kahramanımız İstanbul’da güzel bir geziye de bu sayede çıkar. (Tanıtım bülteninden)

Yazar Fuat Sevimay Kimdir?

Fuat Sevimay,  1972 yılında doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, ardından Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’ni bitirdi.

İstanbul Mimarlar Odası, Maden Mühendisleri Odası, Ümit Kaftancıoğlu, Yenimahalle Belediyesi, Foça Belediyesi, Ölüdeniz Belediyesi tarafından ödüllendirilen ve dergilerde yayımlanan öyküleri, 2013 yılında Ara Nağme kitabında derlendi ve bu eser, 2014 Orhan Kemal Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Ankara Mimarlar Odası tarafından, Kent Öyküleri Yarışması’nda birincilikle ödüllendirilen Haydar Paşa’nın Evi adlı çocuk kitabı yine 2013’te yayınlandı. Kapalıçarşı adlı romanı 2015 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödüle değer görüldü. 2011’de yayımlanan Aynalı ve 2013’te yayımlanan AnarŞık adında iki romanı, İngilizceden James Joyce, Henry James ve Oscar Wilde, İtalyancadan Luigi Pirandello ve Italo Svevo çevirileri var. Literature Ireland ve Trinity College’ın desteği ve kazandığı burs çerçevesinde Dublin’de, James Joyce’un Finnegans Wake eserinin çevirisi üzerine çalıştı ve bu eser 2016 yılında Finnegan Uyanması adıyla yayımlandı. Yazar, muhtelif mekânlarda Türk edebiyatı ve çeviri üzerine dersler veriyor. 2017 yılında Finnegan Uyanması çevirisiyle Talât Halman Çeviri Ödülü ve Dünya Kitap  Yılın Çeviri Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.

(Kaynak: Hep Kitap)

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Cihangir Defterdar
Daha Fazla Yükle Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Defne Ongun Müminoğlu Söyleşisi

Defne Ongun Müminoğlu… Renkgiller Serisi, Çılgın Sörfçüler ve daha nice çocuk kitapl…