Anasayfa Haber Yazar Fuat Sevimay Çocuk Kitabı Yazdı

Yazar Fuat Sevimay Çocuk Kitabı Yazdı

5 dakika okundu
0
0
162

Yetişkin edebiyatı alanında yazdığı  roman ve çevirileriyle tanınan yazar Fuat Sevimay, iki farklı çocuk kitabıyla çocuklara merhaba dedi.   

Anarşık ve Kapalıçarşı romanlarıyla tanınan yazar Fuat Sevimay, Hayal Kurmak Bedava (+10 yaş) ve Hişt! Hişt! (+7 yaş) isimli kitaplarını çocuk okuyucuları ile buluşturdu. Hep Kitap markasıyla yayımlanan eserlerden Hayal Kurmak Bedava’nın çizimlerini Mustafa Delioğlu resimlerken,  Hişt! Hişt! isimli eserin illüstrasyonlarını Gökçe İrten yaptı.

Hayal Kurmak Bedava

Hayal ederseniz hayattan ne isteyeceğinizi bilirsiniz.

Kerem ve sınıf arkadaşları yeni öğretim döneminde oldukça şaşkındır. Yeni öğretmenleri derse başlamadan önce tüm öğrencilerinden beş dakika boyunca hayal kurmalarını ister. Hayal kurarken de korkmamalarını ve kendilerini sınırlamamalarını söyler. Çocuklar hayallerinde kâh geçmişe kâh geleceğe giderler. (Tanıtım bülteninden)

Hişt! Hişt!

Yaz tatilinde evde canı sıkılan kahramanımız, kitapların arasından birinin “Hişt! Hişt!” diye seslendiğini duyar. “Hişt! Hişt!” diye seslenen Sait Faik Abasıyanık’tan başkası değildir. Kahramanımız İstanbul’da güzel bir geziye de bu sayede çıkar. (Tanıtım bülteninden)

Yazar Fuat Sevimay Kimdir?

Fuat Sevimay,  1972 yılında doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, ardından Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’ni bitirdi.

İstanbul Mimarlar Odası, Maden Mühendisleri Odası, Ümit Kaftancıoğlu, Yenimahalle Belediyesi, Foça Belediyesi, Ölüdeniz Belediyesi tarafından ödüllendirilen ve dergilerde yayımlanan öyküleri, 2013 yılında Ara Nağme kitabında derlendi ve bu eser, 2014 Orhan Kemal Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Ankara Mimarlar Odası tarafından, Kent Öyküleri Yarışması’nda birincilikle ödüllendirilen Haydar Paşa’nın Evi adlı çocuk kitabı yine 2013’te yayınlandı. Kapalıçarşı adlı romanı 2015 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödüle değer görüldü. 2011’de yayımlanan Aynalı ve 2013’te yayımlanan AnarŞık adında iki romanı, İngilizceden James Joyce, Henry James ve Oscar Wilde, İtalyancadan Luigi Pirandello ve Italo Svevo çevirileri var. Literature Ireland ve Trinity College’ın desteği ve kazandığı burs çerçevesinde Dublin’de, James Joyce’un Finnegans Wake eserinin çevirisi üzerine çalıştı ve bu eser 2016 yılında Finnegan Uyanması adıyla yayımlandı. Yazar, muhtelif mekânlarda Türk edebiyatı ve çeviri üzerine dersler veriyor. 2017 yılında Finnegan Uyanması çevirisiyle Talât Halman Çeviri Ödülü ve Dünya Kitap  Yılın Çeviri Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.

(Kaynak: Hep Kitap)

 

Daha fazla ilgili makale yükle
Load More By Cihangir Defterdar
Load More In Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da kontrol edin

Çocuk Kitapları Yazarı Sin Eren’le Özel Söyleşi

Sakar Şakir serisi, Futbol Profesörü serisi ve Futbol Dehası serisi gibi birçok çocuk kita…