Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Andersen Masalları Yorgan İğnesi

Andersen Masalları Yorgan İğnesi

0
454

Andersen Masalları Yorgan İğnesi… En güzel masallar… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Andersen Masalları kitabında en çok beğenilen masallardan biri olan Yorgan İğnesi masalını derledik.

Andersen Masalları Yorgan İğnesi

Bir varmış, bir yokmuş… Bir yorgan iğnesi varmış. Kendini öyle beğenir, öyle incecik sanırmış ki ille de dikiş iğnesiyim diye tutturmuş. Onu tutacak parmaklara “İyi dikkat edin, beni iyi tutun,” demiş. “Yere düşüreyim demeyin sakın, bir kere düşmeye göreyim, bir daha bulamazsınız; öyle inceciğim ki!”

Parmaklar “Sen karışma,” deyip tutmuşlar. Parmaklar onu, aşçı kadının terliğine yöneltmişler. Terliğin sökülmüş burnunu tamir edeceklermiş.

İğne “Ne kaba iş! Dünyada oradan geçemem. Kırıldım, kırılıyorum!” demeye kalmamış, sahiden de kırılmış. Gene de “Söylemesem canım yanmayacak. İnceciğim ben,” diye dır dır söylenirmiş.

Parmaklar “Artık hiçbir işe yaramaz,” demiş ama bir türlü de atmaya kıyamamışlar. Aşçı kadın, ona balmumundan bir baş yapıp atkısını tutturmuş.

İğne “Şimdi de broş oldum,” demiş. “Büyük bir makama ulaşacağımdan emindim zaten. İğne kısmında cevher olmaya görsün, nasıl olsa bir şeyler olunuyor.”

Saltanat arabası sürücüsü gibi kurulup dört yanına bakınırken, komşu iğne “Altından olup olmadığınızı sormaya cesaret edebilir miyim?” demiş. “Giysinize diyecek yok, başınız olağanüstü. Yalnız biraz ufacık, azıcık gayret etseniz, daha büyücek olsa da başkalarından fazla balmumuna muhtaç olmasanız.”

Bunun üzerine bizim kendini beğenmiş, kasılarak başını öyle dikleştirmiş ki atkıdan çıkıp, aşçı kadının yıkamakta olduğu bulaşık yalağına düşmüş. “Bize yolculuk var inşallah! Allah vere de kaybolmasam,” demiş. Fakat yine de kaybolmuş.

Yalakta sırtüstü yatarken “O topluma göre fazla inceyim. Ama ben kendi değerimi biliyorum, o yönden içim rahat doğrusu,” der dururmuş. Gururlu duruşu ile neşesini hiç kaybetmemiş. Derken üstünden yüze yüze bir sürü şey geçmiş; odun çöpleri, samanlar, eski gazete parçaları…

“Hele şu vurdum duymazların yürüyüşlerine bakın,” demiş. “Altlarında kim var, kim yok farkında bile değiller. O alttaki benim hey! İşte şimdi de bir kıymık geçiyor, dünyada kendinden başka kimseye önem verdiği yok. Şuna da bakın hele, yolculuğa çıkmış bir saman çöpü! Ne cilve ne fıkırdayış kardeşim! Hey, dikkatsizlik edip durma öyle; taşa çarparsın sonra. Ya şu gazete parçasının kurumuna bakın hele! Yazdıkları unutulalı yıl oldu. Şurada akıllıca duran bir ben varım, değerimi biliyorum, onurum var benim.”

Andersen Masallarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…