Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Ümitsizlik Hendeği-Kafa Açan Öyküler

Ümitsizlik Hendeği-Kafa Açan Öyküler

0
195

Ümitsizlik Hendeği… Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Kafa Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Ümitsizlik Hendeği hikayesini derledik.

Ümitsizlik Hendeği

Ümitsizlik Hendeği-Kafa Açan Öyküler

Hendeğin birine düşen zavallı eşek, her eşek zorda kalınca ne yaparsa onu yaptı. Kurtarılmak için anırmaya başladı. Fakat gel gör ki eşeğin sahibi eşeğin anırtılarını duyup gelse de hendek inilebilecek kadar geniş değildi. Yaralanan eşeği kurtarmak için başka bir çare arasalar da; nafile! Yaralanıp canı yanan eşeğe yapılabilecek hiçbir şey yoktu.

Eşeğin sahibi; “Bari hayvancağız daha az acı çeksin” düşüncesiyle eşeğin ölmesine yardım etme kararı aldı. Eşeğin yaşlı olması da desteklemişti sahibinin bu düşüncesini. Acıyla inlediğini görerek; ölmesinin zaten an meselesi olduğuna karar verdi.

Etraftaki birkaç insanı da yardıma çağırarak eşeğin üzerine toprak atmaya başladılar. Böylelikle eşek hem ölmüş hem gömülmüş; hendek de kapanmış olacaktı. Neye uğradığını şaşıran eşek, acı ile anırmasını artırsa da sesini duyuramamış. Bu yürek parçalayan anırış, eşeğin ölmesinin daha iyi olacağına karar veren insanları yalnızca hızlandırıyordu.

Bir süre sonra ses kesildi. Herkes onun öldüğünü düşünürken bizim akıllı eşek, üzerine yağan toprakların tam da üzerinde yükseliverdi. Eşek, her toprak atıldığında silkinmiş; atılan toprakların üzerine çıka çıka hendekten atlayabileceği mesafeyi yakalamıştı.  Son bir sıçrayışla hendekten kurtulan eşek, kendi için verilen ölüm kararına rağmen akıl ve azimle üzerine atılan toprakları kendine basamak yapmış; ölümden kurtulmuştu. Toprak atanlar ise utançlarından ne yapacaklarını bilememişlerdi. Yalnızca şu kaldı zihinlerde:

Herkes senin için bir karar verse de ümitsizliğe düşmeden akıl, sabır ve ümit ile güçlüklere karşı baş et! Ümitsizlik hendeğine asla düşme!

Bunu bir eşekten öğrenmiş olmak çok garip değil mi?!

Kafa Açan Öyküler kitabını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…