Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Otobiyografi Nedir? Otobiyografi Özellikleri ve Örnekleri

Otobiyografi Nedir? Otobiyografi Özellikleri ve Örnekleri

1
17,089

Otobiyografi nedir? Biyografi ile otobiyografi nedir? Biyografi ile otobiyografi arasındaki farklar nelerdir? Otobiyografi örnekleri, özellikleri ve otobiyografik roman nedir? Sizler için edebiyat ve kitap alanında en çok merak edilen konulardan olan otobiyografi nedir konusunu inceledik.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Otobiyografi nedir?

Edebiyatla ve kitaplarla ilgilenen birçok kişinin duyduğu ve merak ettiği kavramlardan birisi otobiyografi kavramıdır. Özellikle biyografi kavramı ile sıklıkla karıştırılan otobiyografi, edebi metin örnekleri içerisinde kendisine yer bulmuş özel türlerdendir. Peki otobiyografi nedir? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını araştıralım.

Otobiyografi nedir? Otobiyografi özellikleri ve örnekleri

Otobiyografi nedir?

Otobiyografi, bir kişinin kendi hayat hikayesini, yani doğduğu günden itibaren başından geçen olayları kendi cümleleri ve kendi anlatımlarıyla kaleme aldığı bir edebiyat türüdür. Türk Dil Kurumu, otobiyografiyi öz yaşam öyküsü olarak da tanımlamıştır. (TDK) Kişilerin, çeşitli edebi kurallara bağlı kalarak kendilerini ve yaşam öykülerini kaleme almalarına otobiyografi denilmektedir.

Otobiyografilerde kişi ya belirli bir olayı ya da doğumundan itibaren tüm hayat hikayesini özgün bir şekilde kaleme alır. Bilgiler ya kendisinde ya da hayatının birçok aşamasına eşlik eden ailesi ve yakın arkadaşlarındadır. Otobiyografi yazmak, birçok edebi anlatı türüne göre zordur. Çünkü insan, ne kadar objektif olmaya çalışırsa çalışsın, kendisini anlatırken ister istemez duygularıyla da mücadele edecektir.

Biyografi ve otobiyografi nedir?

Otobiyografi sıklıkla biyografi kavramı ile karıştırılmaktadır. Biyografi, bir kişinin başkasına ait hayat hikayesini kaleme almasıyken, otobiyografi kendi hayat hikayesinin kaleme alınmasıdır.

Yani; A kişisi, birbirinden farklı B, C, D kişilerinin hayatlarını araştırabilir, belirli bir kurallar bütünü içerisinde inceleyebilir ve bunları kaleme alabilir. Burada A kişisinin, B, C veya D kişisinin hayatını kaleme aldığı eserler biyografi eserleri denilmektedir. Ancak A kişisi, kendi A kişisinin hayat hikayesini kaleme alırsa buna otobiyografi denilmektedir. Özetle, otobiyografi nedir sorusunun yanıtı, kişinin kendi kendisini anlatması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Otobiyografinin özellikleri nelerdir?

Otobiyografinin kendi içinde birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Kişinin kendi hayat hikayesi merkezdedir.
  • Olaylar tarihsel olarak ele alınır.
  • Olaylar belirli bir sıralamaya göre anlatılır.
  • Aile, yakın akraba ve arkadaşlar bilgi kaynaklarıdır.
  • Diğer türlere göre yazımı daha zordur.
  • Çeşitli resim ve belgelerden faydalanılabilir.

Otobiyografi örnekleri

Otobiyografinin en yaygın örneklerinin başında otobiyografik romanlar gelmektedir.

Otobiyografik roman nedir?

Otobiyografik roman, kaleme alınan romanın kişinin kendi hayatını anlattığı türlerdeki romanlardır. Hayatımı kitap yapmak istiyorum sözünü birçok kez duymuşuzdur. İşte bu sözde olduğu, kişinin kendi hayatını merkeze alarak, olayları bir roman kurgusu şeklide kurgulayarak kaleme aldığı eserlere otobiyografik roman denilmektedir.

Otobiyografik romanlar edebiyatta geniş bir şekilde yer bulmaktadır. Dünyanın birçok yerinde kişiler hayatlarını kaleme alarak başka insanlara bilgi ve öğütler vermektedir.

Otobiyografi örnekleri

Otobiyografinin birçok farklı örneği bulunmaktadır. Bu örnekler bir paragraflık olabileceği gibi koca bir roman şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir.

Kısa otobiyografi örneği

Adım Ayşe Özgüven. 21 Ekim 1987’de Burdur’da dünyaya geldim. Şu an 33 yaşındayım. Babamın adı Mustafa, annemin adı Nurgül’dür. Babam ve annem aynı üniversitede tıp fakültesinde tanışmışlar. Daha mezun olmadan evlendikleri ve annem bana hamile kaldığı için okulu bırakmak durumunda kalmış. Daha sonraki vaktini ise beni büyüterek geçirmeyi tercih etmiş.

Babam uzun süre doktorluk yaptıktan sonra ben psikoloji bölümünü kazanıp, Marmara Üniversitesi’ne gittiğim zaman emekli oldu. Ben şu an Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görevimi sürdürmekteyim. İşimi severek yapmamın yanı sıra akademik çalışmalarla kendimi devamlı geliştiriyorum.

Uzun otobiyografi örneği

Adım Selçuk. 1978 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı İstasyon Mahallesi’nde dünyaya geldim. Babam, Sarıkamış şehitlerinden Mümtaz Efendi’nin oğlu Zahit. Annem ise, yine Sarıkamış şehitlerinden Fazıl Bey’in kızı Asmin. İki şehit çocuğu anne ve babanın oğlu olarak Dünya’ya gelmek ve aynı zamanda bu şerefle büyümek, benim için hangi yönden bakarsanız bakın hep onur olmuştur.

Babam, ben henüz 17 yaşında iken aşırı sigara kullanımından dolayı akciğer iflası ile mücadele ettiği sırada gece 1’de hayata elveda dedi ve bizi bıraktı. Annem ise babamın bu durumu karşısında içerisinde bulunduğu bunalım neticesinde kalp krizi geçirerek hayatını yatakta geçirmek zorunda kaldı. Bu yüzden annem ile ilgilenmek ve ona babamın yokluğunu hissettirmemek için elimden geleni yapıyorum.

18 yaşımda Harran Üniversitesi Makine Bölümü’nü kazandım. Ama annemin bu durumundan dolayı Kars Kafkas Üniversitesi için 1 yıl daha sınava hazırlandım. Bu sefer olmuştu. Ve Kafkas Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü kazandım ve 4 yıllık tempolu bir maraton sonrasında bölümümü fakülte 2.si olarak bitirdim.

Kafkas Üniversitesi İktisat Bölümü’nde yüksek lisansı 2 yılda bitirerek Araştırma Görevlisi olarak aynı sene göreve başladım. Burada birkaç yıl devam ettikten sonra Zuhal adından bir meslektaşımla tanıştık ve 1 yıl tanışma sürecinden sonra evlendik. Şu an 2 kızım var ve çok mutluyuz.

İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. En sevdiğim sporlar ise yüzme ve tekvando. Kitap okumayı hiç ihmal etmem. Bir kitabımı piyasaya sürdüm ve şu an serinin ikinci kitabı için kollarımı sıvadım. Onlarca makalem ve uluslar arası konferansım var. İleride Profesör olarak başta anneme ve memleketime olmak üzere ülkeme iyi bir insan olarak hizmet etmeye devam etmek isterim.

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…