Çocuk Edebiyatı Kitap Özetleri Küçük Prens Özet | Küçük Prens Kitap Özeti

Küçük Prens Özet | Küçük Prens Kitap Özeti

1
10,128

Küçük Prens özet, Küçük Prens kitap özeti, Küçük Prens özeti… Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan Küçük Prens kitabı, birçok kişinin merak ettiği kitaplardan birisidir. Sizler için Kitap Özetleri bölümüzde Küçük Prens kitap özeti yazısını hazırladık.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Küçük Prens Özet

Küçük Prens kitap özeti, birçok kişinin merak ettiği konulardan birisidir. Fransız yazar ve aynı zamanda pilot olan Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan bu kitap, tüm dünyada büyük ilgi görmüştür. Özellikle son zamanlarda Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasına girmiştir.

Küçük Prens kitap karakterleri, konusu ve ana fikri

Küçük Prens kitabında bulunan başlıca karakterler şunlardır:

  • Küçük Prens
  • Pilot
  • Türk Gökbilimci
  • Tilki
  • Kendini Beğenmiş
  • Fenerci
  • Demiryolu İşaretçisi

 

Küçük Prens kitabının konusu, bir pilot olan çocuğun gözünden dünyanın çeşitli noktalarının gezilmesi ve o çocuğun gözlemleridir.

Ana fikri ise, insanların hayal kurmalarının önemi, herkesin hayal gücünün farklı olması ve bakışlarının değişmesidir. Ayrıca dünyanın en büyük ihtiyacı olan şeyin sevgi olduğudur.

İnsanlar hayal etmekten yoksundurlar. Onlar sadece kendilerine söylenenleri tekrar edip dururlar. Küçük Prens

Küçük Prens Özet

Küçük Prens Özet

Küçük Prens kitabı, yazarın çocukluğunda gördüğü bir resimden etkilenmesi ile başlar. Resimde bir yılan, koca bir fili yutmuştur. Bunun üzerine henüz o yaşlarda resmi çizer ve etrafından resim yerine başka şeylere ilgi duyması uyarıları alır.

Aradan yıllar geçer. Sahra çölünün üzerinden geçerken, uçağında arıza meydana gelir ve çöle inmek zorunda kalır. Ertesi sabah kumların üzerinde uyurken, bir çocuğun sesiyle uyanır. Çocuk, bir koyun çizmesini ister. Pilot, kumun üzerine önce çocukken çizdiği yılanı çizer. Çocuk beğenmez. Bunun üzerine yeniden resim ister ve defalarca çizdirir. En sonunda yazar, bir kutu çizer ve koyunun kutunun içinde olduğunu söyler.

Daha sonra çocuk, başka bir gezegenden geldiğini söyler. Yazar, bu gezegenin Asteroit B-612 olduğunu düşünür. Çocuk, koyunu gezegenindeki bir ağacı yemesi için istemiştir. Ayrıca sevdiği bir çiçek vardır ve onu hep korumak ister.

Bir gün çiçekle tartışır ve diğer gezegenleri gezmeye başlar. Her gezegende farklı farklı şeyler görür, farklı kişilerle konuşur ve görüşür. En sonunda Dünya’ya gelir. Dünya’daki gözlemleri ise bambaşkadır.

Küçük Prens hayata, doğaya ve insanlığa bakışını anlatır yeni arkadaşına. Her bakış açısı aslında insanlığa bir ders gibidir.

Antoine De Saint – Exupery’nin bir otel odasında kaleme aldığı, çizimlerini de kendi yaptığı bir hikayedir Küçük Prens. Çizimleri ve anlatımıyla çocuk kitabı gibi kurgulansa da yazarın insanlığa yaptığı eleştirileri içerir. Yani Küçük Prens, çocuklara da büyüklere de hitap eden bir masaldır aslında.

Küçük Prens satın almak için tıklayınız.

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Kitap Özetleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…