Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri İçeride Düşürdüğünü Niçin Dışarıda Arıyormuş Nasrettin Hoca

İçeride Düşürdüğünü Niçin Dışarıda Arıyormuş Nasrettin Hoca

0
732

İçeride Düşürdüğünü Niçin Dışarıda Arıyormuş Nasrettin Hoca… Nasrettin Hoca… Nasreddin Hoca fıkraları… En güzel fıkralar… En eğleceli ve komik fıkralar… Fıkranın tamamı Edebiyat Çocuk‘ta…

İçeride Düşürdüğünü Niçin Dışarıda Arıyormuş

İçeride Düşürdüğünü Niçin Dışarıda Arıyormuş Nasrettin Hoca

Bu Kimin Cezası fıkrası için tıklayınız.

Nasreddin Hoca’yı dostları bir gün kapısının önünde bir şeyler ararken görmüşler.

“Hayrola Hoca’m, bir şey mi kaybettin?”

Nasreddin Hoca “Evet,” cevabını vermiş. “Yüzüğümü düşürdüm de onu arıyorum.”

“Nerede düşürdüğünü söyle de biz de arayalım.”

Nasreddin Hoca “İçeride, avluda düşürdüm,” demiş.

“Peki Hoca’m, içeride düşürdüğün şeyi niçin dışarıda arıyorsun?” diye sormuş dostları.

Nasreddin Hoca şu açıklamayı yapmış:

“Burası avludan daha aydınlık da onun için burada arıyorum.”

Nasrettin Hoca kimdir?

Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Nasreddin Hoca, 1208 – 1484 yılları arasında, Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış efsanevi kişidir.

Nasreddin Hoca’nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar vardır. Bunun yanında gerçekten yaşamış olduğuna dair bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu belgelerden edinilen bilgilere göre Hortu köyünde doğmuştur.

Nasreddin Hoca burada temel eğitimini almış, Sivrihisar’da medresede eğitim görmüştür. Babasının ölümünden sonra memleketinde köy imamlığı görevini üstlenmiştir. Nasreddin Hoca, bir süre sonra Akşehir’e göç etmiştir. Aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşünülmektedir.

Nasreddin Hoca Akşehir’de ölmüştür. Günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi’ne gömülmüştür. Nasreddin Hoca’nın adına anlatılar hikâyeler ölümüyle aynı yüzyıl içerisinde ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda onun adına anlatılan hikâye sayısı binin üzerine çıkmıştır.

Nasreddin Hoca hikâyeleri insanları düşündürmeye yönelik eğlendirici, öğütleyici hikâyelerdir. Sözlerinden bazıları ise atasözü olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk milletinin ince zekasını, espri gücünü en iyi şekilde yansıtan kişi olarak Türk Kültür Tarihi’nde layık olduğu seçkin yerini almıştır. Ayrıca 1996 yılı UNESCO tarafından tüm dünyada Nasreddin Hoca Yılı olarak kutlanmış olup günümüzde Nasreddin Hoca adına şenlikler, yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

Çeşitli fıkralarında Timurlenk ile aynı dönemde yaşamış gibi görünür ama bu mümkün değildir. Timurlenk ile çeşitli hikayeleri olan kişi aslında şair Ahmedi’dir. Hikayeler daha sonradan değiştirilmiştir.

Nasrettin Hoca fıkralarını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…