Çocuk Edebiyatı Hikayeler Çocuk Hikayeleri Komşunun Atı Gönül Açan Öyküler

Komşunun Atı Gönül Açan Öyküler

0
175

Komşunun Atı. Gönül Açan Öyküler… Hayatı anlatan öyküler… En güzel öyküler… Hikaye örnekleri… Hikayeler… Öykü örnekleri… Çocuklar ve yetişkinler için öyküler… Hayata dair öyküler… Edebiyat Çocuk‘ta bugün…

Komşunun Atı

Komşunun Atı-Gönül Açan Öyküler

Zamanın birinde büyük bir çöl kenarında yaşayan iki komşu varmış. Bunlardan birinin çok güzel, paha biçilemez bir atı varmış. Atı her gören ona hayran kalırmış. Diğer komşu hep kıskançlıkla bakarmış komşusunun atına. Bu ata olan hayranlığı zamanla onu elde etme hırsına dönüşmüş. Günün birinde komşusundan atı ona satmasını istediğinde aldığı cevap şöyle olmuş:

“Dünyadaki bütün hazineleri de versen; yine atımı satmam.”

Hayal kırıklığına uğrayan arkadaşı hırsına yenik düşerek her ne pahasına olursa olsun atı ele geçirmek istemiş. Hatta günün birinde dilenci kılığına girmiş ve komşusunun her gün geçtiği yolun kenarında beklemeye başlamış. O yaklaştığı anda sızlanmaya ve yardım istemeye başlamış. Ona açlık ve susuzluktan ölmek üzere olduğunu söylemiş.

Perişan halde görünen bu dilenciye acıyan komşusu atından inmiş ve onu atına bindirip köyünde misafir etmek istemiş. Biner binmez atı dörtnala koşturan kişinin dilenci değil de komşusu olduğunu anladığında iş işten çoktan geçmiş.

“Bu at artık benim. Bir daha asla bu atı göremeyeceksin!” diye bağırmış hırsına yenik düşen komşu. O ise yalnızca şu cevabı vermiş:

“Lütfen, bir dakika dur. At senin olsun;  tamam. Ama senden bir şey isteyeceğim. Ne olursa olsun atı nasıl ele geçirdiğini kimse bilmesin…”

Nasılsa atsız bir şekilde yakalanamayacağını düşünen komşu dinlemiş atın sahibinin tüm sözlerini ve merakla; “Neden?” diye sormuş. Aldığı cevap şu olmuş:

“Eğer bunu duyarlarsa; yolda kalmışlara, dilencilere, zor durumdaki diğer insanlara yardım etmek için durmaktan korkacaklar. Bu yüzden gerçekten ihtiyaç sahibi insanlar, belki de çölde can verecek. Yolda karşılaştığında bir insan ötekine güvenmez olacak…”

Bu sözlerden sonra hiçbir şey söylemeden attan inmiş ve atı sahibine geri vermiş komşusu. Daha sonra sonsuza dek arkadaş kalmak için yemin etmişler.

Gönül açan öyküleri satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…