Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları Geyiğin Hastalığı Masalı – La Fontaine Masalları

Geyiğin Hastalığı Masalı – La Fontaine Masalları

0
626

Geyiğin Hastalığı Masalı, La Fontaine Masalları içinde en çok beğenilen masallardan birisidir. İşte Geyiğin Hastalığı Masalı:

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Geyiğin Hastalığı Masalı

Geyiğin Hastalığı Masalı La Fontaine Masalları

Geyiklerin çok olduğu bir ülkede bir geyik hastalanmış. Geyiğin hastalandığını duyan arkadaşları, onu ziyaret etmek ve ona yardımcı olmak için yanına gelmişler.

Hasta geyik ise dostlarını çok can sıkıcı bulmuş. Onların yardımının gereksiz olduğunu düşünerek arkadaşlarına “Dostlarım, buradan bir an önce gidin. Beni kendi hâlime bırakın ve ölüme terk edin. Eğer ölürsem arkamdan ağlamayın,” demiş. Bu sözler üzerine geyiği ziyarete gelen dostları, geldikleri gibi geri dönmüş.

Günler geçmiş, geyiğin hastalığı iyice artmış. Karnını doyurmak bir yana, bir yudum su bile içemez hâle gelmiş. Arkadaşlarının yardımını kabul etmediği ama kendine de bakamadığı için iyice zayıflayan geyik, günün birinde açlıktan ölmüş.

La Fontaine Masalları

La Fontaine Masalları hem Türkiye’de hem de dünyada sevilerek okunan masalların başında gelmektedir. Daha önce derlediğimiz en çok tavsiye edilen masal kitapları listemizde de yer alan La Fontaine Masalları, okurlara fabl türünün bir örneğini sunmaktadır.

Dünyaca ünlü masalcı Jean de La Fontaine, 1621 senesinde Fransa’da doğmuştur. Özellikle fabl türü olarak adlandırılan anlatı türünde kaleme aldığı masallarla bilinen Jean de La Fontaine, tüm dünyaya ismini fabl türünde yazdığı özgün anlatılarla duyurmuştur.

Zengin bir ailenin çocuğu olan La Fontaine, Fransa’nın meşhur Paris şehrinde kolej okumuş ve ardından hukuk eğitimi almıştı. Ailesi onun din adamı olmasını istemiş ve bu yönlendirmiş fakat kendisi bunu reddederek bir süre çeşitli memurluklar yaptıktan sonra genellikle kendine has bir yaşam tarzını benimsemiştir.

Aradan geçen süre zarfında Madam de la Sablière isimli kişinin yanında uzun yıllar kalmış, onun aracılığıyla birçok bilim insanı, felsefeciler ve yazarlarla tanışmıştır. Ardından ilk masallarını o kişilerden edindiği ilham ve bilgelerle kaleme almaya başlamıştır. Ünlü yazar, masallarındaki konularda ise ağırlıklı olarak doğu kökenli kitaplardan etkilenmiştir. Masallarını genellikle sade, anlaşılır, temiz bir üslüpla kaleme almış ve herkesin anlayabilmesini hedeflemiştir.

Masallarda birbirinden farklı birçok hayvan karakter olarak kullanılmaktadır. En çok görülen hayvanlar ise aslan, kurt, tilki, eşek ve horoz gibi hayvanlardır. Doğal yaşamı masallarında merkeze koyan yazar, insan unsurlarını ise genellikle köylüler üzerinden resmetmiştir. Asli amaç olarak masallarında kötüyü göstererek iyi öğütleme ve tembihlemeyi ön planda tutmuştur.

La Fontaine masallarında ait başlıca özellikler şu şekildedir:

  • Her çağa ait olarak kabul edilmektedir.
  • Fabl türünün en nitelikli örneklerindendir.
  • Önemli birçok konu basit ve yalın şekilde dile getirilmiştir.
  • Birçok eserde kötülükler gösterilerek iyiliklerin önemi vurgulanmıştır.

Tüm La Fontaine Masalları okumak için tıklayınız.

Başka türde masal okuma için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…