Çocuk Edebiyatı Kitap Özetleri Çocuk Kalbi Kitabının Özeti

Çocuk Kalbi Kitabının Özeti

3
16,430

Çocuk Kalbi, dünyaca meşhur İtalyan yazar Edmondo de Amicis’in eseri. Farklı dillere çevrilen eser, defalarca yayımlandı ve pek çok eğitimci tarafından dünyanın en faydalı kitabı olarak kabul edildi. Edebiyat Çocuk bugün başyapıt olarak kabul edilen kitabın özetini okurlarına sunuyor…

Çocuk Kalbi Kitabı-Edmondo de Amicis

Çocuk Kalbi, meşhur İtalyan yazar ve eğitimci Edmondo de Amicis’e ait. Bütün dünya dillerine tercüme edilen ve defalarca basılan yapıt hem çocuk kitabı olarak kabul ediliyor hem de yetişkinler tarafından okunuyor.

Kitap, Enrico’nun okul hayatı toplumla ilişkileri çocuklara has, samimi bir dil ile anlatılmıştır. Eser, günlük tarzında yazılmıştır “özveri, yardımlaşma, dürüstlük, iyilik ve yurt sevgisi vs.” konuları işlemektedir. Romanda iyi bir insan olmanın önemi anlatılmıştır. Bu evrensel tema, romanın tiyatro, film ve çizgi filmlere uyarlanmasını sağlamıştır. İyi bir insan olma temasını işlediği için roman, eğitimciler tarafından öğrencilere, anne ve babalar tarafından çocuklarına tavsiye edilmektedir.

Kitabın özeti

Eserde, üçüncü sınıf öğrencisi Enrico’nun bir senesi günlük şeklinde anlatılır. İkinci sınıftan üçüncü sınıfa geçen Enrico, öğretmeninden ayrıldığı için üzgündür ama yeni öğretmeniyle tanışınca üzüntüsü azalır. Yeni öğretmeni çok fazla gülmese de iyi kalpli bir insandır, öğrencileri tatlı dille uyarır. Öğrencileri de onu çok sever. Okulun ilk günü müdür gelir, Calabria’lı bir öğrenciyi sınıfa getirir. Öğrencilere, bu çocuğa iyi davranmalarını öğütler. Öğrenciler, yeni çocuğa iyi davranır, ona hediyeler alır. Enrico Garrone isimli öğrenciyi çok sever. Fakir bir öğrenci olan Garrone,’nin dışında yoksul bir ailenin çocuğu lan Nelli’yi ve başka öğrencileri de korur kollar. Enrico, her ay birkaç arkadaşını eve davet eder, onlarla vakit geçirir. Bir gün babası alkolik ve serseri olan Stardi’yi de evine çağırır. Bu adam Stardi’ye kötü davranmakta, onu dövmektedir. Sınıf arkadaşları da onunla bu yüzden alay etmektedir. Stardi, sınıf ikincisi olduğunda öğretmeni babasına Stardi’yi övmüş, adamın davranışları da o günden sonra değişmiştir. Enrico’nun evine gittiği zaman Stardi, onun oyuncağından çok hoşlanır, Enrico da oyuncağı Stardi’ye hediye eder. Enrico, iyi kalpli biri olduğunu bu tür davranışlarıyla kanıtlamıştır. Roman, Enrico’nun iyiliklerini anlatmaktadır.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Kitap Özetleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…