Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Mai ve Siyah Romanının Kısa Özeti

Mai ve Siyah Romanının Kısa Özeti

0
333

Mai ve Siyah romanının özeti. Halit Ziya’nın en önemli eserlerinden birisi olan Mai ve Siyah, her dönemde en çok okunan romanlar arasında olmuştur. Edebiyat Çocuk‘ta bugün…

Mai ve Siyah

Mai ve Siyah Romanının Özeti

Romanın başkahramanı Ahmet Cemil, büyük bir edebiyatçı olmaya çalışan, bunun için okuyup yazan bir gençtir. Bu haliyle Servet-i Fünun neslini temsil eder. Romanın başkahramanı Ahmet Cemil, Mülkiye Mektebi’nin son sınıfındayken babasını kaybeder. Evdeki tek erkektir ve evin bütün yükü onun üzerinde kalır. Bunun için yayımlayacağı kitabı sürekli olarak erteleyerek ailesinin geçimini temin etmek üzere çalışmak durumunda kalır. Özel dersler verir, gazetelerde yazılar yazar ve çeviriler yapar. Bu da onun edebiyatla daha az ilgilenmesine neden olur. Oysa o, büyük bir edebiyatçı olmak istemektedir. Çalışmaya başladığı Mirat-ı Şunu gazetesinin sahibi yaşamını yitirdiği zaman, patronun yerine oğlu Vehbi Efendi patron koltuğuna oturur. Vehbi Efendi, bir müddet sonra bir borç meselesinden dolayı Ahmet Cemil’in kız kardeşi Lamia’yla evlenmek durumunda kalır. Aslında, buna neden olan kişi de Ahmet Cemil’in kendisidir. Alkol alan, kaba ve kendini beğenmiş biri olan Vehbi Efendi, İkbal’in kıymetini bilmez ve ona şiddet uygular. Hamile olduğunda İkbal, eşi Vehbi Efendi tarafından çok kötü bir biçimde şiddete maruz kalır. Bu hadiseden sonra hasta olan ve yataklara düşen İkbal bütün girişimlere karşın kurtarılamayıp vefat eder. Ardından Ahmet Cemil’i, Vehbi Efendi işten atar. Ahmet Cemil, hayal kurmaktan vazgeçmez,  maddi durumunu düzeltip Lamia’yla evlenmenin hayalini kurar ama Lamia’nın abisiyle Ahmet Cemil’in arkadaşı Hüseyin, Ahmet Cemil’e kardeşini bir subayla nişanladıklarını belirtir.

Kardeşini kaybeden, sevdiği kız başkasıyla evlendirilen Ahmet Cemil’in üzerinde çalıştığı eser kimi, bir toplantıda kimi edebiyatçılar tarafından acımasızca eleştirildiğinde Ahmet Cemil, ümitlerini bağladığı bu eserini parçaladıktan sonra sobada yakar. Bu durumun ardından onun için sadece annesi kalmıştır. İstanbul’dan ayrılmaya karar verir, bir kaymakamlık göreviyle siyah bir gecede vapurla İstanbul’u terk eder. Yıldızlı ve mavi bir gecede kurulan tüm hayaller, siyah ve yıldızsız bir gecede biter.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…