Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası En İyi Kitaplar Listesi

En İyi Kitaplar Listesi

0
240

En iyi kitaplar listesi var mıdır? Bu listede hangi kitaplar yer almalıdır? En iyi kitaplar hangileridir? Kitap okumak için en iyi kitaplarla ilgili bir liste oluşturmak gerekir mi? Bu soruların yanıtı Edebiyat Çocuk‘un bugünkü yazısında…

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

En iyi kitaplar listesi

Şu soruyu sorarak başlayalım: En iyi kitaplarla ilgili bir liste oluşturulabilir mi? Böyle bir listenin gerçekçi olur mu?

Herkese göre bir “en iyi” listesi vardır. Bu liste her konuda çıkarılabilir. En çok da kültür ve sanat konuları söz konusu olduğunda en iyileri içeren yüzlerce listeye rastlayabilirsiniz. Herkes, okuduğu farklı kitapları çok beğenir ve bunları “en iyiler” arasına dahil eder. Gerçekten de bu kitaplar en iyidir o kişiye göre. Kim bilir, bu kitapları okurken neler hissetmiş ve düşünmüştür? Hangi acılarının devasını bu kitaplarda bulmuştur. Bu yüzden söz konusu kitaplar, en iyi olmuştur.

En iyi kitaplar nasıl seçilir? 

En iyi kitaplar listesi oluşturmaya başlarken deneyimlerden yararlanmalısınız. İnternet sayfalarında yapacağınız gezintiler elbette size yararlı olacaktır ama görüşlerine güvendiğiniz, kitapkurdu ya da kitapkolik dediğiniz insanların fikirlerine de başvurmanız yerinde olur. Size önerilen kitaplar, başkalarının da okuduğu kitaplar ise şunu söyleyebilirsiniz:

“Demek ki bu kitaplar, tüm zamanlarda herkes tarafından okunuyor.”

Gerçekten de bütün zamanlarda okunan kitaplar, tercih edilesi kitaplardır. Bakmayın size tavsiye edilen kitapların popülaritesine! Önemli olan bir kitabın birbirinden farklı görüşlerdeki insanlar tarafından sevilmesi ve okunmasıdır. En iyi kitaplar listesi oluştururken bunu göz ardı etmeyin.

En iyi kitaplar

Biz de bir en iyi kitaplar listesi oluşturalım. Hem dünya edebiyatından hem de Türk edebiyatından kitapların yer alacağı bu liste tüm zamanlarda, birbirinden farklı siyasi görüşlere sahip olan insanlar tarafından okunan kitaplar olsun. Haydi başlayalım!

  • Oğuz Atay: Tutunamayanlar
  • Kafka: Dönüşüm
  • Balzac: Goriot Baba
  • Dostoyevski: Suç ve Ceza
  • Halit Ziya Uşaklıgil: Aşk-ı Memnu
  • Cerevantes: Don Kişot
  • Montaigne: Denemeler

Siz de başka okurların deneyimlerinden yola çıkarak ya da bu yazımızdaki kitapları kendi listenize ekleyerek bir “en iyiler kitaplar listesi” oluşturabilirsiniz. Okumak güzeldir, iyi kitaplar okumak insanı sağaltır!

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…