Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Alice Harikalar Diyarında Özet

Alice Harikalar Diyarında Özet

0
579

Alice Harikalar Diyarında özet… Çocuk edebiyatı… Çocuk romanı… Çocuklar için edebiyat… Bir dönemi etkilemiş roman… Lewis Carroll’un yazdığı etkileyici roman… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Alice Harikalar Diyarında Özet

Alice Harikalar Diyarında özet

Bir gün ablası ile birlikte göl konuşan Alice’in dikkatini konuşabilen ve saati bulunan bir tavşan çeker. Tavşanın peşinden giden Alice derin bir kuyuda bulur kendini. Kuyuda keşfe çıkan Alice, kuyuda bir kapının başka bir dünyaya açıldığını fark eder. Cam sehpadaki içeceği içen ve boyu kısalan Alice bu küçük kapıdan geçebilir ama bu sefer anahtara uzanamaz. Tekrar boyu uzayan Alice çok ağlar, gözyaşları sel olur, bir fare ile ve başka hayvanlarla tanışır. Sıkılan Alice, bir süre sonra kapıdan geçebilir ve peşine beyaz tavşan takılır. Tavşanın istediklerini arayan Alice, bir anda boyu yeniden uzar. Bundan çok rahatsız olur. Boyu uzadığı için tavşanın eşyalarını aldığı evden çıkamaz, hayvanların eve attığı keki yiyerek yeniden boyu kısalır. Bu sefer de oradaki insanlardan kaçamaz. Bir ormana kaçar, bir tırtıla derdini anlatır. Tırtıl mantarı gösterip bu mantarın bir tarafının boy uzattığını, bir tarafının da kısalttığını belirtir. Mantarı ceplerine alır. Bir eve girer, oradaki bebeği alır, bakar ki bebek bir domuzdur. Onu ormana salar. Ormanda kediyle karşılaşır. Bir kraliçenin sarayına gider. Kraliçe onu yargılar, idamına karar verilince uyanır. Meğer gördükleri bir rüyaymış. Rüyasında gördüklerini ablasına anlatır.

Alice Harikalar Diyarında isimli çocuk romanını satın almak için tıklayınız.

Diğerleri gibi sıradan bir gündü. Alice evlerinin arka bahçesinde dolaşıyordu. Derken bir tavşan gördü. Tavşan, yelek giymişti. Üstelik bir de cep saati taşıyordu. Alice daha önce hiç böyle bir tavşan görmemişti. Merakından tavşanın peşine takıldı ve kendini tavşan deliğinden farklı bir boyuta doğru düşerken buldu.

Bu boyutta fizik kuralları tamamen geçersizdi. Sırıtan kediyle, tırtılla konuşabiliyor, bir şeyler yiyip içerek bir anda büyüyüp küçülebiliyordu. Ah, bir de çılgın çay partilerine katılıyordu.

Lewis Carroll’un neredeyse yüz yıl önce, arkadaşının kızı olan Alice’den ilham alarak oluşturduğu bu ölümsüz eser siz okuyucularıyla buluşuyor…

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…