Çocuk Edebiyatı Bilgi Bankası Biçim Bakımından Çocuk Edebiyatı 2

Biçim Bakımından Çocuk Edebiyatı 2

0
86

Biçim bakımından çocuk edebiyatı 2… Çocuk edebiyatı… Çocuk yazını… Çocuk öyküleri… Çocuk hikayeleri… Çocuklar için edebiyat… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

Biçim bakımından çocuk edebiyatı 2

Biçim Bakımından Çocuk Edebiyatı 1 başlıklı yazı için tıklayınız.

Resimli Ninni Kitapları: Tekerleme kitaplarından sonraki aşamada kullanılır. Ninniler resimler ile canlandırılır. Tekerlemelerle ninniler, çocuğun dilsel gelişiminde önemli olduğundan küçük yaştaki çocuklara bu tip eserler önerilir. Kreşlerle yuvalarda kullanılır.

ABC Kitapları: Çocukların alfabeyi tanıması için kaleme alınır. Harfler, hayvan ya da en fazla kullandığı nesneler ile eşleştirilerek verilir. Zemin düzdür, fon sadedir, ayrıntı bulunmaz. Çünkü dikkat dağıtılmamalıdır. 4 türde yapılır: Sözcük-resim formatında, basit anlatım biçiminde, bulmaca ve oyun biçiminde olanlar ve ana temalara dayananlar.

Sayı Kitapları: Sayı bilgisini geliştirmeye dönüktür. 3 türde yapılır:

  1. Canlandırılan resimlerle ya da oyunlar ile birebir yorumlamaya dayalı çalışmalar,
  2. Basit matematik kavramların öğretilmesine dönük çalışmalar,
  3. Sayılar üstüne geliştirilmiş öykülerle bulmacalar yoluyla hazırlanan eserler.

Kavram Kitapları: Bir eşyanın, varlığın veya durumun çocuklar tarafından tanımlanmasına, sınıflandırılmasına, adlandırılmasına, özetlenmesine veya soyutlanmasına yönelik karmaşık becerileri kazandırılması için planlanan kitaplardır. İlk başvuru kitaplarıdır. Bu kitaplar, söz dağarcığının gelişmesine önemli etkilerde bulunur. Aynı cinse ait varlıkların farklı türlerini ayırt etmeye yönelik çalışmalar içerir. Mesela köpek cinsinin farklı türleri resimlerle anlatılır.

Resimli Kitaplar: Popüler kitaplardır. İçinde sadece resimler bulunur. Okuma becerisini geliştirir. Çocuğu dil bakımından cesaretlendirir. Çocuğun bildiği kelime ve figürlerden bilmediklerini çağrışım ve karşılaştırma yoluyla tamamlamasına da katkıda bulunmaktadır. Bu kitaplarda, hayvan ve insan hareketlerine bağlı olarak çocuğa, olayları, başlangıcı ve sonuçlarını yerli yerine koyarak anlatma becerisi de öğretilmektedir.

Okul Öncesi Kitapları: 3-5 yaş grubu için düzenlenmiştir. Küçük ve parlak resimli, ailelerin ilgi ve yardımı ile incelenebilmektedir. Yuva ve anaokulunda kullanılan yardımcı kitaplardır. Kendilerine ait dolapları ve eşyayı sıralayacakları yerleri bilebilme, ayırabilme özelliklerine sahiptirler. Hazırlanan kitaplar genellikle bu becerileri geliştirmeye yönelik olmalıdır.

Okumaya Başlangıç Kitapları: Bu dönemde çocuklara artık okuduklarını ve öğrendiklerini pekiştirmelerine yardımcı kitaplar haftalık dönemler halinde verilir. Sorular ve sorulara karşılıklar yoluyla çocukların öğrenmeleri sağlanır. Sözcük dağarcığını geliştirmeye yönelik faaliyetler yapılır.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Bilgi Bankası
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…