Çocuk Edebiyatı Masal Oku 3 Yaş Masalları 80 Günde Devri Alem Özeti

80 Günde Devri Alem Özeti

0
369

80 Günde Devri Alem özeti… Kitap özeti… Hikaye özeti… Öykü özeti… Dünya edebiyatı… Çocuk edebiyatı… Çocuk yazını… Detaylar Edebiyat Çocuk‘ta…

80 Günde Devri Alem Özeti

80 Günde Devri Alem özeti

İngiltere’de Phileas Fogg adlı bir centilmen yaşar. Reform Kulübüne üye olan Bay Fogg, titizliği ile ünlüdür. Reform Kulübü’nde 80 günde dünya turu yapılıp yapılamayacağı iddiası vardır ve Bay Fogg bu seyahati yapabileceğini belirtir. 20 bin İngiliz sterlinine iddiaya girilmiştir. İddiadan birkaç gün evvel bir bankadan 55 bin İngiliz sterlini çalınmıştır. Tüm insanlar söz konusu hırsızlığı konuşur. Hırsız kimdir, bu merak edilir.

Bay Fogg ile yardımcısı Paspartu hazırlıklarını yapıp yola çıkar. Doğu yönüne doğru gidip 80 günde dünya turu yapacaklardır. Bay Fogg ile yardımcısının yola çıkmasından kısa bir süre sonra Dedektif Fix polis idaresine bir telgraf çekip hırsızın Bay Fogg olduğunu, onu izlediğini ve tutuklanmasına yönelik olarak emir gönderilmesini ister. Gizlice Bay Fogg ve yardımcısını izler.

Bay Fogg titizliğini yolculuk sırasında da sürdürür. Bu sayede tur için gerçekleştirdiği plandan daha da kısa zaman içinde gitmeyi istediği yerlere gider. Fakat Hindistan’da karşı karşıya kaldıkları bir olay onların yollarına gitmekten uzaklaştırır

Bay Fogg ve yardımcısı yolculuk yaparken demir yolunun bir bölümünde yolun daha bitmemesinden dolayı bir fille yollarına gitmek mecburiyetinde kalır. Fille ormanda yolculuk yaparken yerlilere ait bir törene tanık olurlar. Bir erkek ölür, yakılacaktır. Yaşamını yitiren kocası ile birlikte eşi de diri diri yakılacaktır. Bay Fogg ile yardımcısı bu duruma razı olmazlar.

Paspartu, canını tehlikeye atıp Bayan Auda’yi kurtarıp yanlarına alır. Bay Fogg, uşağıyla Bayan Auda yollarında giderken Dedektif Fix de onları izler. Fix, Bay Fogg’a suçunu kabul ettirebilmek üzere yardımcısı Paspartu’yu yanına çekmeyi istemektedir. Fakat yardımcısı Bay Fogg’a ihanette bulunmaz.

Gezi sona erip de Bay Fogg, uşağıyla Bayan Auda Londra’ya vardığında polis tarafından tutuklanmıştır. Fix suçluyu yakaladığından büyük bir mutluluk duyar. Fakat polis merkezinden gelen haber ile asıl suçlunun 3 gün evvel yakalandığı öğrenilmiştir ve Bay Fogg serbest bırakılmıştır. Bay Fogg, tutuklanmadan dolayı 80 günde turu tamamlayamadığı için savı da kaybettiğini düşünmüştür. Bunun yanı sıra seyahat sırasında çok büyük paralar harcadığı için yoksul düşmüştür. Ümitsizlik içindedir.

Fakat Paspartu’nun koşa koşa gelerek vermiş olduğu haber, söz konusu ümitsizliği ortadan kaldırır. Bay Fogg ile beraberindekiler, sürekli olarak doğu yönüne gittikleri için bir gün kazanmıştır. Bundan dolayı düşündüklerinden bir gün evvel varmışlardır, bu sayede iddiayı kazanmışlardır. Söz konusu haber ile birlikte Bay Fogg ile Paspartu koşa koşa Reform Kulübü’ne giderler ve iddiayı kazandıklarını ifade ederler. İddiada ortaya konan paraları alırlar. Fakat yolculuk sırasında çok fazla para harcayarak borçları için bu paranın büyük bölümünü de buraya harcarlar.
Bununla birlikte Bay Fogg ile Bayan Auda dünya evine girerler.

 

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle 3 Yaş Masalları
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…