Çocuk Edebiyatı Kitap Özetleri Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özet

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özet

0
4,027

Beyaz Zambaklar Ülkesinde özet, Grigory Petrov Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitap özeti, beyaz zambaklar ülkesinde kısa özet… Edebiyat Çocuk ekibi olarak sizler için dünyada birçok dile çevrilen ve en çok okunan kitaplar arasında bulunan Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının özetini hazırladık.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitap özeti

Ünlü Rus yazar Grigory Petrov tarafından kaleme alınan ve ilk olarak 1923 yılında yayımlanan Beyaz Zambaklar ülkesinde kitabı, tüm dünya tarafından merakla okunan ve büyük beğeni toplayan kitaplardan birisidir. 1928 yılında Ali Haydar Taner çevirisiyle Türkçe’ye de kazandırılan bu kitap, dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır.

Grigory Petrov kimdir?

Grigory Petrov, 20. yüzyılın başlarında yaşamış ve dünya çapında kalıcı birçok eser kaleme almış Rus bir yazardır. Gerçek ismi Grigori Spiridonoviç Petrov olan yazar 1866 yılında Rusya dünyaya gelmiş ve 1925 yılında Fransa’da yaşamını yitirmiştir. Din okulu mezunu olan Petrov, düşünceleri nedeniyle kiliselerden kovulmuş ve uzun bir süre Sovyetlerde yasaklı listelerinde yer almıştır. Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli eseri ise Cumhuriyetin ilk yıllarından Türkiye’de büyük ilgi görmüş ve halen görmeye devam etmektedir.

“Ülke insanının çoğunluğunun eğitimden yoksun bırakılmış olması bir cinayettir. Devletin kendi kendini yok edişi, intihar etmesi demektir.”

Beyaz Zambaklar Ülkesinde giriş

Tarihten İbret Almak

Bundan 30-40 yıl önce Moskova’daki Devlet Tiyatro-su’nun duvarlarında birdenbire büyük çatlaklar meydana geldiği görülmüş. Temelden çatıya kadar yükselen bu çatlaklar, bütün binanın ansızın yıkılıp içindekiler ile çevresindekileri ezme tehlikesini ortaya çıkarmış.

Mühendisler gelip çatlakların sebeplerini araştırmaya başlamışlar. Binanın birkaç yerinde temelleri açtıktan sonra şunu görmüşler:

Moskova’nın artık çürümeye ve çökmeye başlamış olan bu koca kârgir yapısı, meğer ahşap temeller üstüne bina edilmiş!

Vaktiyle Moskova’daki Devlet Tiyatrosu’nun inşasına başlarken zemin çürük olduğundan yere kaim kazıklar çakmışlar ve bunların üzerine de kaim taş duvarlar örmüşler. O günkü şartlarda bu temelin sağlamlığı yeterli görülmüş. Gerçekten de tiyatro binası bu haliyle uzun yıllar dayanmış. Fakat seneler geçtikçe zaman da etkisini göstermekten geri kalmamış. Yeraltındaki kaim ahşap kazıklar çürüdüğünden temel kaymaya başlamış ve sonuçta binanın duvarlarında çatlaklar görülür olmuş.

Mühendisler: “-Şimdi bu tehlikeye karşı ne yapmalı? Acaba binayı mı yıkmalı?” diye düşünmeye başlamışlar. Binayı yıkmaktan vazgeçmişler. Önce köşelerden başlayarak temelleri açmışlar. Çürüyen ağaç kazıkların yerine teker teker sağlam granit taşları yerleştirmişler. Bu işleme devam ederek yavaş yavaş bütün temeli yenilemişler. Böylece Devlet Tiyatrosu’nun eski binası, yeniden sağlam temeller üzerinde yükselmiş. Mühendislerin mantıklı onarımları sayesinde tiyatro binası bugün bile hâlâ sapasağlam ve tehlikesiz bir durumda bulunmaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde özet

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özet

Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli kitap toplam 13 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler sırasıyla şunlardır:

 • Tarihten İbret Almak
 • Kahramanlar ve Millet
 • Suomi’nin Tarihi
 • Snelman
 • Eğitimci Memurlar
 • Kışlalar: Halk Okulları
 • Futbol
 • Anne-Baba ve Çocuklar
 • Halk Üniversitesi
 • Reçel Kralı Jarvinen’in Konuşması
 • Haydut Karokep
 • Jarvinen, Okunen ve Thomas Gulbe Nasıl Kral Oldular?…
 • Köylüler, İşçiler ve Meslek Sahipleri
 • Halkın Sağlığını Koruyan Doktor

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını satın almak için tıklayınız!

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Kitap Özetleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…