Acemi Karateci Hikayesi

0
773

Kısa hikayeler, çocuk hikayeleri, en güzel hikayeler… Sizler için Edebiyat Çocuk ekibi olarak Kafa Açan Öyküler kitabında en çok beğenilen hikayelerden olan Acemi Karateci hikayesini derledik.

Bu yazıda ne okuyacaksınız?

Acemi Karateci Hikayesi

Acemi Karateci Kısa Çocuk Hikayesi Oku

Acemi Karateci Hikayesi Oku

 

Genç çocuğun en büyük hayali çok ünlü bir karateci olmakmış. Fakat ailesi buna izin vermiyormuş. Bir kaza sonucu sol kolunu kaybetmiş genç çocuk. Bütün hayalleri yıkılmış. Ailesi bu duruma daha fazla dayanamayarak evlatlarının moralinin düzelmesi için bir karate hocası ile görüşüp çocuklarına karate dersi vermesini istemişler. Karate hocası kabul etmiş.

Bu habere çok mutlu olan genç çocuk karate hocası ile derslere başlamış. İlk derste hocası karşısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı öğretmiş. Sol kolu olmadan da bir hareket yapabilen çocuk mutluluktan havalara uçmuş. Heyecanla ikinci derse, üçüncü, dördüncü derse devam etmiş; ama bu işte bir gariplik varmış. Hocası genç çocuğa her derste aynı hareketi yaptırıyormuş. Bunun üzerine çocuk dayanamayıp bir gün hocasına:

“Hocam ben aynı hareketi yapmaktan çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçsek…” demiş

Genç çocuğun hocası bu talebini kabul etmemiş ve sebebini ise şöyle açıklamış:

“Dünyada bu hareketi en iyi yapan kişi olana dek başka harekete geçmeyeceğiz çocuk. Bunu aklından çıkar ve derslerimize odaklan!”

Genç çocuk bu duruma biraz üzülse de hocasına olan saygısından ve karate aşkından devam etmiş derslere. Artık o kadar hızlanmış ki; hocasını bile anında yere savurur hale gelmiş.

Hocası bir gün elinde bir kâğıtla gelmiş çocuğun yanına. Kâğıtta, çocuğun gençler kategorisinde dünya karate şampiyonasına katılımının kabul edildiği yazıyormuş. Genç çocuk çok ama çok şaşırmış. Ertesi gün müsabakalar başlamış. Genç çocuk bir yandan endişe bir yandan heyecan ile rakibinin karşısına çıkmayı beklerken hocasına:

“Hocam, nasıl yapacağım? Bir tek hareket biliyorum. Tek hareketle hemen yenilirim!” demiş. Hocası:

“Sen sadece hareketi yap!” diye cevaplamış.

Genç çocuk ringe çıkmış ve o bildiği tek hareketle rakibini indirmiş. Müsabakalar devam ediyor; genç çocuk ise bildiği tek hareketle rakiplerini ezip geçiyormuş. Öyle ki finale kadar gelmiş çocuk. Finalde karşısında ızbandut gibi bir rakip varmış. Rakibi görünce titrememek elde değilmiş. Genç çocuk korksa da mecburen çıkmış rakibinin karşısına. Yine bildiği hareketi yapmış. Son rakibini de yenmiş ve şampiyonluk kemerini kapmış. İlk yaptığı şey sevinçle hocasının yanına koşmak olmuş:

“Nasıl olur anlamıyorum. Bana öğrettiğiniz tek hareketle ve tek kolumla şampiyon oldum! İnanamıyorum! Siz nasıl bir hocasınız!”

Hocası çocuğa gülümseyerek bakmış ve demiş ki:

“Senin azmin, isteğin ve sabrın seni şampiyon yaptı. Tek bildiğim dediğin o hareket ise karatedeki en zor hareketlerden biridir. Ve bir tek savunması vardır; o da, rakibin sol kolunu tutmak…”

Kafa Açan Öyküler kitabını satın almak için tıklayınız.

Daha Fazla İlgili Makaleyi Yükle
Daha Fazla Yükle Edebiyat Çocuk
Daha Fazla Yükle Çocuk Hikayeleri
Yoruma kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı

2023 Kırmızı Kalem Edebiyat Öykü Yarışması Sonuçlandı. Yediveren Yayınları ve Banliyö Ajan…